• Biblioteka szkolna

• Regulamin korzystania z podręczników darmowych

Regulamin korzystania z podręczników darmowych w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu

1. Podręczniki wypożyczane uczniom stanowią własność szkoły.

2. Podręczniki zakupione przez szkołę w ramach dotacji celowej są udostępniane za pośrednictwem biblioteki szkolnej.

3. Do wypożyczania podręczników uprawnieni są wszyscy uczniowie szkoły, którzy rozpoczęli naukę w danym roku szkolnym.

4. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki na 1 rok szkolny.

5. Podręczniki zakupione przez szkołę w ramach dotacji celowej będą użytkowane przez okres 3 lat.

6. Dołączone do podręcznika płyta CD lub inne materiały zapisane na nośnikach elektronicznych stanowią integralną część podręcznika i należy je zwrócić wraz z podręcznikiem.

7. Podręczniki są wypożyczane na początku roku szkolnego, na podstawie imiennej listy uczniów, w dniu i w godzinach uzgodnionych pomiędzy nauczycielem bibliotekarzem a wychowawcą klasy. Zapis ten stosuje się również do zwrotu podręczników.

8. Wypożyczone podręczniki uczeń ma obowiązek zabezpieczyć przed zniszczeniem (obłożyć w papier lub folię), podpisać, przechowywać i użytkować zgodnie z przeznaczeniem i dbać o podręczniki (nie wolno w nich pisać, rysować, wycinać, zaginać stron itp.).

9. Oceny stanu zużycia podręczników po zwrocie przez ucznia do biblioteki dokonują: nauczyciel bibliotekarz i wychowawca.

10. Przez zniszczenie podręczników rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie, popisanie, rozerwanie lub wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.

11. Rodzice/opiekunowie prawni ucznia ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników, nieujawnione w chwili wypożyczenia (poza błędami drukarskimi).

14. W przypadku, uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych rodzice/opiekunowie prawni ucznia są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika, zgodnie z INFORMACJĄ O SPOSOBIE OPŁATY I CENNIKU na dany rok szkolny

15.Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej następuje:

a) w ostatnim tygodniu trwania zajęć dydaktycznych w szkole, według harmonogramu wyznaczonego przez nauczyciela bibliotekarza, nie później niż w dniu zakończenia roku szkolnego

b) w przypadku uczniów, którzy przystępują do egzaminu klasyfikacyjnego, sprawdzającego lub poprawkowego, nie później niż do końca sierpnia danego roku

c) w przypadku skreślenia ucznia z księgi uczniów, przeniesienia ucznia do innej szkoły lub w przypadku innych zdarzeń losowych, w przeciągu tygodnia od zaistniałej sytuacji.

16. Z treścią niniejszego regulaminu uczniowie i rodzice/opiekunowie prawni zostaną zapoznani na początku roku szkolnego przez wychowawców klas.

17. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie zastosowanie mają zapisy

- Regulaminu korzystania z Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu,

- Instrukcji Postępowania w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika obowiązująca w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)