• Patron

          • Galeria zdjęć Dzień Patrona 2023r.

          • GMINNE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH i ŚWIĘTA PATRONA NASZEJ SZKOŁY.

            1 marca obchodzony jest w Polsce „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”- który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy. Nasza szkoła, przyjmując w roku 2013 imię Żołnierzy Niezłomnych (jako jedna z pierwszych szkół w Polsce), co roku oddaje hołd tym, którzy walczyli o wolną ojczyznę i jest gospodarzem Gminnych Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

            W tym roku naszym patronem jest syn ziemi kaszubskiej, komendant TOW Gryf Pomorski w latach 1943-1945,Grzegorz Wojewski- pseudonim „Ferrum”.

            Tegoroczne obchody „Dnia Patrona” rozpoczęliśmy udziałem we mszy świętej w kościele parafialnym w Strzepczu, którą sprawowali: ksiądz kanonik Andrzej Kmiecik proboszcz parafii w Strzepczu oraz ksiądz Krzysztofa Masilewicz- proboszcz parafii w Smażynie.

            Podczas homilii ks. kanonik Andrzej Kmiecik zaznaczył, że pielęgnowanie pamięci o żołnierzach niezłomnych, jest naszym dziedzictwem i obowiązkiem, bo tylko wówczas ofiara, którą ponieśli za wierność swoim ideałom i trosce o losy ojczyzny nie zaginie i będzie przekazywana przyszłym pokoleniom. Zaapelował do zgromadzonych, aby nigdy nie zapomnieli skąd się wywodzą, byli dumni ze swoich korzeni, a mając tak godnych patronów kierowali się w życiu wartościami: BÓG, HONOR OJCZYZNA.

            Dalsza część obchodów naszego święta miała miejsce w szkole. Na placu szkolnym uroczyście podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrała p. Krystyna Hajbowicz, dyrektor GDK w Lini, która powitała zebranych i podkreślając jakie znaczenie dla całej społeczności Gminy Linia mają obchody Dnia Patrona. Po przemówieniu nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek przed pamiątkową tablicą upamiętniająca naszych bohaterów poprzez delegacje przybyłe na uroczystość.

            Następnie, prowadząca z ramienia samorządu szkolnego uroczystość, uczennica Wiktoria Barzowska zaprosiła wszystkich zgromadzonych do przejścia do budynku szkolnego, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości.

            Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie tabliczki upamiętniającej tegorocznego patrona- porucznika rezerwy inżyniera Grzegorza Wojewskiego. Odsłonięcia dokonał pan Seweryn Wojewski, wnuk Stefana Wojewskiego, najmłodszego brata Grzegorza. Odsłonięcie tabliczki zostało poprzedzone wystąpieniem nauczyciela historii naszej szkoły, p. Tadeusza Lecha, który przybliżył rys historyczny oraz sylwetkę patrona.

            Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna, przygotowana przez naszych uczniów.

            Na początku programu obejrzeliśmy wymowną prezentację o losach naszej Ojczyzny nękanej na przestrzeni wieków przez zaborców, umęczonej i skrwawionej powstaniami, wojnami, zranionej niesprawiedliwością, kłamstwem, śmiercią tych, którzy nie godzili się na reżim władzy. Podczas prezentacji na sali panowała niemalże absolutna cisza, w której bardzo dobitnie i wymownie brzmiały słowa piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”- stanowiące podkład prezentacji. Po prezentacji nastąpiły wspaniałe recytacje naszych uczniów oraz przejmujące słowa przysięgi:

            Przysięgam Panu Bogu w wierności Polsce trwać

            Na mej ojczyzny progu w walecznym szyku stać.

            Za sztandar cześć i prawa ochoczo ruszać w bój

            Jak każe mi ustawa i honor każe mój.

             

            Piosenka „Biały krzyż” w interpretacji uczennicy Katarzynę Kożyczkowskej oraz poszczególne wystąpienia uczniów wywoływały wiele wzruszeń u widzów, którzy nie bili braw, zdając sobie sprawę, że one zakłóciłyby panujący nastrój i klimat przedstawienia. W występie nie zabrakło elementów związanych z naszą Małą ojczyzną, zważywszy na fakt, że nasz bohater wywodzi się z ziemi kaszubskiej, z terenów nam bliskich, gdzie żyjemy i mieszkamy. Bardzo wymownie zabrzmiały przytoczone słowa św. Jana Pawła II „Wiem, że Kaszubi zawsze byli i pozostali wierni Kościołowi. Tu, na Kaszubach, w okresie Reformacji i w okresie rozbiorów, obrona katolicyzmu złączyła się nierozerwalnie z obroną polskości" Drodzy bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości.”(fragment homilii wygłoszonej w  Gdyni 11 czerwca 1987r.) Potwierdzeniem, że Kaszubi strzegą swojej tożsamości był występ uczennicy Oliwii Stenka, która posługując się piękną kaszubszczyzną zaprezentowała fragment prozy A. Majkowskiego, Żëcé i przigòdë Remùsa, wręcz hipnotyzując naszych gości, zwłaszcza tych, którzy już dawno nie słyszeli języka kaszubskiego. Młodzi artyści zakończyli swój występ brawurowym wykonaniem piosenki z repertuaru L. Makowieckiego pt. „Honor i gniew”

            Prowadzą Bóg Ojczyzna Honor i Gniew
            Dopóki szabla w dłoni a w żyłach krew
            Dopóki Sam Komendant wiedzie nas na bój
            Nie zginiesz Polsko kraju mój”

            Za swój występ uczniowie otrzymali ogromne brawa i podziękowania od zgromadzonych gości.

            Po występie uczniów miała miejsce prezentacja przygotowana i przedstawiona przez panią dr Barbarę Męczykowską, starszego specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, na temat prawdziwej historii TOW „Gryf Pomorski”

            W dalszej części głos zabrała p. Barbara Dembek-Bochniak, starszy wizytator, która odczytała list od Pomorskiego Kuratora Oświaty p. Małgorzaty Bielang, nie mogącej osobiście przyjechać na uroczystości. Pani Barbara Dembek- Bochniak, nie kryła wzruszenia, że może uczestniczyć w tak wspaniałej uroczystości. Jako społeczność szkolna usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, podziękowań, które utwierdzają nas, że nasza szkoła wychowując młode pokolenia w duchu wartości, podąża we właściwym kierunku.

            Wójt Gminy Linia, pani Bogusława Engelbrecht, w swoim przemówieniu podkreśliła, że szkoła w Pobłociu przedstawiając, co roku sylwetki bohaterów niezłomnych, odkrywa dla szerszego grona karty historii, której w czasach komunistycznych nie uczono w szkołach, zatem jest swoistym prekursorem dziedzictwa historycznego w naszej gminie.

            Bardzo ważnym momentem obchodów było odczytanie przez panią dyrektor Marzenę Majcher listu, od córki Grzegorza Wojewskiego, p. Barbary Rupińskiej, która ze względu na wiek i odległe miejsce zamieszkania nie mogła przyjechać osobiście, ale sercem łączyła się z nami i chociaż nigdy nie była w naszej szkole, poczuliśmy z Panią Barbarą swoistą więź i bliskość.

            Tegoroczna uroczystość miała niezwykły wymiar także z tego względu, że po raz pierwszy w obchodach uczestniczyła rodzina obranego przez nas patrona oraz potomkowie żołnierzy Gryfa Pomorskiego. Cieszyliśmy się obecnością p. Seweryna i Doroty Wojewskich, Jana i Bożeny Wojewskich, pana Bolesława Formelli, syna Bolesława Formelii pochodzącego z Tłuczewa, oficera rezerwy Wojska Polskiego , działacza społecznego na Kaszubach, posła na Sejm IV kadencji II RP, komendanta naczelnego Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz jego córki p. Arlety Formella, która aktywnie działa by pamięć o żołnierzach wyklętych trwała. Był z nami Pan Kazimierz Bojanowski – mieszkaniec Pobłocia, który wspiera szkołę w jej działaniach upamiętniających historię bohaterów wojennych, gdyż sam jako dziecko, wraz ze swoją rodziną został aresztowany i osadzony w niemieckim obozie przesiedleńczym w Potulicach.

            Jesteśmy wdzięczni za przybycie p dr Barbarze Męczykowskiej z IPN w Gdańsku, pani Ewie Rocławskej – Przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej Niezależnych Samorządowych Związków Zawodowych „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Wejherowie, dziękujemy za obecność dyrektorom placówek oświatowych i wychowawczych naszej gminy, sołtysom, radnym, pani Danucie Miecznikowskiej i p. Helenie Lech- emerytowanym, długoletnim dyrektorom Szkoły Podstawowej w Pobłociu i wszystkim przybyłym ponieważ nadali naszym obchodom niepowtarzalny charakter.

            Na zakończenie pani dyrektor Marzena Majcher skierowała słowa podziękowania także do wszystkich tych, którzy tą uroczystość przygotowali.

            „W tym roku wybraliśmy żołnierza „Gryfa Pomorskiego”, którego rodzina pochodzi z pobliskiego Gościcina i która za swoją postawę patriotyczną bardzo ucierpiała. Z propozycją tego patrona wystąpił pan Jerzy Skielnik nauczyciel fizyki i j kaszubskiego, pasjonat tradycji i historii naszej małej ojczyzny, który znał historię tej rodziny.

            W tym miejscu chciałabym podziękować mojemu zespołowi: nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji, rodzicom, uczniom za zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości.

            Pani Dorocie Okroj, Wiolecie Labuda i Adamowi Saneckiemu za opracowanie scenariusza  akademii i oprawę muzyczną. To zawsze najbardziej wymagające zadanie.

            Pani Grażynie Lange za przygotowanie scenariusza całej uroczystości.

            Panu Tadeuszowi Lech za przygotowanie konkursu recytatorskiego i turnieju wiedzy historycznej ”Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”, które upowszechniają wiedzę o konspiracji antykomunistycznej.

            Paniom Izabeli Klein, Lidii Klawikowskiej,  Marlenie Fugiel, Anicie Trepczyk, Żanecie Lange, Joannie Milewskiej- Jasnoch Edycie Zaborowskiej, Jolancie Bryla, Emilii Sikora za zadbanie o odświętny wystrój szkoły.

            Pani Renacie Milewczyk i Justynie Czaja za przygotowanie dyplomów i zaproszeń.

            Pani Justynie Błaszkowskiej za przygotowanie oprawy liturgicznej mszy świętej

            Paniom Teresie Ryngwelskiej Krause i Monice Milewczyk za oprawę medialną.

            Paniom Katarzynie Derkowskiej, Marzenie Uzdrowskiej – Cierockiej  oraz panu Jerzemu Lejk za zadbanie o techniczne przygotowanie szkoły do uroczystości

            Paniom z rady rodziców, szczególnie p. przewodniczącej Karolinie Wysockiej, za czynny udział w organizacji uroczystości  i przygotowanie poczęstunku.

            Wszystkim wychowawcom i ich klasom za wspaniałe gazetki i lekcje wychowawcze o patronie szkoły.

            Naszym zdolnym i pracowitym uczniom za zaangażowanie we wszystkie zadania, które stawiało przed nami przygotowanie tej uroczystości.

            Taka jest społeczność Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu i dziękuję, że zechcieliście państwo nas poznać”.

            Po części oficjalnej goście udali się do słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców, a uczniowie otrzymali poczęstunek.

            Tegoroczne obchody Dnia Patrona zapisały się nie tylko do historii naszej szkoły, ale wpisały się też w serca i pamięć, wszystkich tych, którzy w nich uczestniczyli.

            TRK

            Link do galerii - https://sppoblocie.edupage.org/news/?gtnid=994#news-994