• Patron

• Galeria zdjęć Dzień Patrona 2019r.

• 12 października 2013 r. Szkoła Podstawowa w Pobłociu przyjęła zaszczytne imię Żołnierzy Niezłomnych. Począwszy od 2011 r. pierwszego marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w który już po raz szósty włączyła się nasza szkoła. W tym roku uroczystości związane z nadaniem szkole imienia Żołnierzy Niezłomnych oraz Gminnymi Obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, obchodziliśmy 5 marca 2019 r.

Przygotowania do tej niezwykle ważnej uroczystości rozpoczęliśmy od przybliżenia uczniom, rodzicom i całej społeczności lokalnej sylwetki księdza ppłk Józefa Wryczy, obierając tę postać na tegorocznego Bohatera Niezłomnego.

Pierwszym punktem obchodów Dnia Patrona była msza św. w kościele parafialnym w Strzepczu, którą odprawił ks. proboszcz A. Kmiecik. We mszy uczestniczyli uczniowie SP w Pobłociu i Strzepczu, rodzice uczniów z naszej szkoły, wieloletnia dyrektor szkoły w Pobłociu, p. D. Miecznikowska, wójt gminy p. B. Engelbrecht, zastępca wójta p. A. Kaczyńska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. K. Soroko, radni gminy Linia z przewodniczącym Rady Gminy Linia p. T. Klein na czele, dyrektorzy szkół podstawowych wraz z pocztami sztandarowymi, żołnierze z Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, sołtysi wsi Lewinko i Pobłocie.

W homilii wygłoszonej podczas mszy, ksiądz proboszcz podkreślił, że historia jest najlepszą nauczycielką życia, o czym świadczą postawy naszych bohaterów, którzy walczyli o wolną i sprawiedliwą Polskę. Tę walkę okupili cierpieniem lub śmiercią, ale drogowskazami ich życia był Bóg, Honor, Ojczyzna. Jest to wskazówka dla nas wszystkich, aby czerpiąc wzór z Żołnierzy Wyklętych żyć zgodnie z przykazaniami boskimi i pisać godną historię swojego życia.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Pobłociu. Po odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i powitaniu zebranych przez p. dyrektor M. Majcher nastąpiło uroczyste odsłonięcie tabliczki poświęconej ks. ppłk Józefowi Wryczy. Odsłonięcia dokonał kombatant, p. Kazimierz Bojanowski z Pobłocia. Następnie oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed ścianą upamiętniającą patronów szkoły. Kolejnym punktem programu były wystąpienia p. dyrektor M. Majcher, p. wójt Gminy Linia B. Engelbrecht, p. dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini K. Soroko oraz Przewodniczącego Rady Gminy p.T. Klein.

W imieniu p. D. Sieczkowskiego z IPN p. T. Lech, nauczyciel historii w naszej szkole, przedstawił wykład na temat „Życia i działalności ks. ppłk Józefa Wryczy”.

Po części artystycznej, przygotowanej przez uczniów kl. V i uczennicę kl. VIII prowadząca uroczystość z ramienia Samorządu Uczniowskiego, Natalia Wojewska zaprosiła gości i uczniów na poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Dnia Patrona w naszej szkole: księdzu kanonikowi A. Kmiecikowi, władzom Gminy Linia, GDK w Lini, żołnierzom z Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa, p. K. Bojanowskiemu, dyrektorom szkół, delegacjom, Pocztom Sztandarowym i ich opiekunom.

Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców naszej szkoły oraz wszystkich rodziców, którzy przygotowali poczęstunek oraz zaoferowali swoją pomoc w trakcie trwania uroczystości.

Dziękujemy także wszystkim pracownikom naszej szkoły za wielkie zaangażowanie i wysiłek włożony w organizację święta, gdyż bez ich pracy ten dzień z pewnością nie byłby tak wspaniały i uroczysty

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy byli z nami w tym niezwykle ważnym dniu i swoją obecnością uświetnili tegoroczne obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu.

dyr. Marzena Majcher

Teresa Ryngwelska- Krause