W poniedziałek (19 lutego 2024 r.) w naszej szkole odbył się trzeci etap VIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość” oraz finał Turnieju Wiedzy Historycznej.
Pierwszy odbył się konkurs recytatorski. Pani dyrektor na początku serdecznie przywitała zebranych oraz przedstawiła jury w składzie: p. Astrida Kaczyńska -zastępca Wójta Gminy Linia, p. Iwona Kotłowska - instruktor kultury z Gminnego Domu Kultury oraz p. Jolanta Piastowska – nauczyciel j. polskiego z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie.
Jury najpierw wysłuchało laureatów w kategorii klas IV- VI, potem zaś w kategorii klas VII - VIII. Komisja konkursowa wzięła pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, ogólny wyraz artystyczny i interpretację. Wyłonienie zwycięzców okazało się niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ poziom recytowanych utworów był bardzo wysoki. Ostatecznie udało się i laureatami w kategorii klas młodszych zostali:
Joanna Lewnau (SP Linia), która zajęła I miejsce,
II miejsce Jakub Wiecki (SP Strzepcz),
III miejsce Piotr Rohde (SP Dobrzewino-Karczemki),
IV miejsce Kornelia Wiecka(SP Strzepcz) i Aleksandra Żywicka (SP Częstkowo).
Zwycięzcami konkursu w kategorii klas starszych zostali:
I miejsce Dominika Leik (SP Linia),
II miejsce Kornelia Pierzgalska (SP Dobrzewino-Karczemki),
III miejsce Magdalena Derkowska (SP Pobłocie)
IV miejsce Jagoda Lewnau. (SP Linia)
Finalistom bardzo gratulujemy i dziękujemy za promocję poezji poświęconej żołnierzom niezłomnym oraz za poszukiwanie własnego sposobu wypowiedzi. Ponadto życzymy dalszych pięknych wystąpień i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok.
Po smacznym i obfitym posiłku nastąpił turniej wiedzy historycznej, który obejmował zakres wiedzy, dotyczący Zbrodni Pomorskich w szczególności Zbrodni w lasach Piaśnickich w okresie II wojny światowej oraz losów rodzin ofiar i pamięci pomordowanych w okresie PRL- u, a składał się z części pisemnej i ustnej. Na początku uczestnicy konkursu rozwiązywali test, który składał się z pytań zamkniętych i otwartych, potem przystąpili do części ustnej, gdzie odpowiadali na dwa wylosowane przez siebie pytania. Oceniania podjęli się panowie: Tadeusz Lech -nauczyciel historii z naszej szkoły i Daniel Sieczkowski – przedstawicielowi oddziału gdańskiego IPN, którzy mieli dużo pracy, a do tego musieli się szybko z nią uwinąć. Najlepszy okazał się Tymoteusz Szczygieł (SP Dobrzewino - Karczemki), który otrzymał największą ilość punktów i zajął I miejsce, następnie:
II miejsce zajęła Katarzyna Majek (SP Dobrzewino - Karczemki),
III miejsce Filip Patelczyk, (SP nr 2 Luzino)
IV Ignacy Pawłowski, (SP Dobrzewino - Karczemki)
V Marcin Baranowski, (SP Linia)
VI Jaromir Jagodziński (SP nr 84 Gdańsk) Nel Wieczorek, (SP Dobrzewino - Karczemki)
VII Kornelia Pierzgalska, (SP Dobrzewino - Karczemki)
VIII Joachim Słowy, (SP nr 2 Luzino)
IX Jerzy Szumacher. (SP nr 84 Gdańsk)
Finalistom tego turnieju gratulujemy ogromnej wiedzy historycznej, determinacji oraz pasji i życzymy wielu sukcesów.
Dziękujemy fundatorom nagród głównych: pani Arlecie Formeli oraz Gminnemu Domowi Kultury w Lini.
Na kolejne wyzwanie również zapraszamy za rok.
Organizatorzy:
SP im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu
Gminny Dom Kultury w Lini
IPN o/Gdańsk
W.L.