• Aktualności

            • Majowe spacery 

            • Majowe spacery 

              Podczas spacerów po okolicy dzieci z zerówki uważnie przyglądały się zmieniającej się wiosną przyrodzie. Wyjścia do lasu i na łąkę rozbudzały zainteresowania otaczającą przyrodą, i sprzyjały zabawom na łonie natury. Dzieci patrząc przez lupy wypatrywały mrówek, biedronek, obserwowały pszczoły na kwiatkach. Zabawa na łące była dla dzieci nie tylko atrakcją, ale także okazją do gromadzenia wiadomości o życiu roślin i owadów.

              L.K.

            • Wizyta Księdza Biskupa Arkadiusza Okroj

            • Wizyta Księdza Biskupa Arkadiusza Okroj

              We wtorek 10 maja 2022r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu miało miejsce wydarzenie, które na długo zapisze się w sercach i pamięci całej społeczności szkolnej, gdyż w progach naszej szkoły pojawił się ksiądz biskup diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj. Znamienitego Gościa powitała pani dyrektor szkoły Marzena Majcher wraz z panią Wójt Gminy Linia Bogusławą Engelbrecht, księdzem proboszczem Andrzejem Kmiecikiem oraz p. katechetką Justyną Błaszkowską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami  szkoły oraz przedstawiciele Rodziców. Po uroczystym powitaniu uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, po którym nastąpiła mniej oficjalna część wizyty, a mianowicie rozmowa ze szczególnym Gościem. Uczniowie mieli okazję zadać pytania Księdzu Biskupowi, a Ksiądz Biskup w serdecznej atmosferze na nie odpowiadał. Następnie ksiądz biskup  Arkadiusz Okroj zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy i śpiewu. Uroczystość zakończyła się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom spotkania. Potem była okolicznościowa fotografia i nadszedł czas pożegnania. Przed odjazdem Ksiądz Biskup Arkadiusz Okroj wpisał się jeszcze do Szkolnej Księgi Pamiątkowej i jest to namacalny ślad Jego odwiedzin w szkole.

              Wizyta Księdza biskupa była nie tylko niezwykłym i wzruszającym wydarzeniem w życiu szkoły, ale stanowi swoiste podkreślenie, że wartości chrześcijańskie są ważne, uniwersalne i winny być drogowskazem w naszym życiu.

              J.B

               

            • Dowozy na testy

            • W czasie egzaminów ósmoklasisty 24 – 26.05.2022r. autobus będzie dowoził uczniów do szkoły w następujących godzinach:

               

              Dowóz                                                                     

              Pobłocie Szkoła                7.40

              Pobłocie Dąbrówka 1        7.45    

              Pobłocie Dąbrówka 3        7.50                      

              Lewinko sklep                    7.55                       

              Lewino                                8.00

              Smażyno sklep                    8.05

              Rondo                                   8.10                        

              Szkoła Pobłocie                    8.15 

               

              Odwóz ze szkoły po zakończeniu egzaminu przez wszystkich uczniów, orientacyjnie:

              We wtorek ok. 11.40

              W środę  ok. 11.20

              W czwartek ok. 11.00

               

              Uwaga!!!

              Ze względu na bezpieczeństwo od poniedziałku od godz.16.00 do środy do godz.  12.00 teren przy szkole (w tym plac zabaw i boisko) jest zamknięty.

            • Pola Nadziei

            •  

              Pola Nadziei

              W niedzielę 8 maja wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w zbiórce charytatywnej na rzecz Hospicjum Domowego w Kartuzach. Kwesta miała miejsce przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini. Oprócz wolontariuszy, dziękuję również p. dyrektor Marzenie Majcher oraz p. Joannie Kostrzewa, które opiekowały się naszymi wolontariuszami.

              ,, Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”.

              Przy okazji warto również poinformować o przedświątecznej akcji wolontariusz, jaką była wizyta naszych uczniów w Domu Seniora Milorstowo w Miłoszewie. Podopieczni ośrodka otrzymali kartki wykonane przez wolontariuszy, uczniów naszej szkoły. Wszyscy obdarowani byli bardzo miło zaskoczeni, uśmiechnięci i wzruszeni naszym przybyciem. Cieszymy się, że mogliśmy wnieść promyki radości i mamy nadzieję, że będzie nam dane niebawem spotkać się ponownie.

               J.B.

               

            • Wycieczka do Sea Parku w Sarbsku

            • Wycieczka do Sea Parku w Sarbsku

               

              W czwartek, 16 maja 2022 r. dzieci z oddziału zerowego, pierwszoklasiści, drugoklasiści i najstarsi w tej grupie trzecioklasiści, uczestniczyli w wycieczce do Parku Rekreacyjno – Edukacyjnego w Sarbsku.

              Przygoda rozpoczęła się już o godzinie 7.45, kiedy wyruszyliśmy ze szkoły autokarem wycieczkowym do Sarbska. Rozradowani uczestnicy byli bardzo ciekawi, jakie atrakcje czekają na nich w tym dniu.

              Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Współczesnego Rękodzieła Marynistycznego, które umożliwiło poznanie rzemiosła artystycznego związanego z morzem. Ekspozycje obejmowały m.in. rzeźby, modele oraz kolekcje pamiątek okolicznościowych. Niezapomnianym przeżyciem była wizyta w Oceanarium Prehistorycznym 3D, które „ożywia” prehistoryczne stworzenia morskie. Ogromne multimedialne „akwaria”, w których pływają gady, ryby i ssaki w swoich naturalnych wymiarach, obserwowane przez specjalne okulary, zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Najwięcej emocji wywołało spotkanie z rekinem. Jednakże największą atrakcją dla dzieci był udział w pokazie fok bałtyckich. Z zapartym tchem podziwialiśmy umiejętności akrobatyczne, wokalne i aktorskie tych inteligentnych ssaków morskich.

              Kolejnym punktem wyjazdu był udział w spektaklu z wielorybem, Błękitkiem Mówiącym -w roli głównej. Błękitek to postać, która dzięki najnowszym interaktywnym technologiom rozmawia na żywo z dziećmi, przybliżając im zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony środowiska.

              Podczas wyjazdu nie zabrakło pysznych lodów i pobytu na placu zabaw. To był wyjątkowy dzień z mnóstwem atrakcji.

              Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Lidia Klawikowska, p. Teresa Ryngwelska – Krause, p. Sylwia Ley, p. Monika Milewczyk i p. Grażyna Lange.

              G. L.

               

               

            • Spektakl profilaktyczny “Cisza” 

            • Spektakl profilaktyczny “Cisza” 

               

              17 maja gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa. W ich wykonaniu, dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lini, uczniowie klas V-VIII mieli możliwość obejrzenia spektaklu profilaktyczny pt. „Cisza”. Aktorzy przedstawili historię przeciętnego, niczym szczególnym nie wyróżniającego się chłopaka o imieniu Maciek. Wydawać by się mogło, że nasz bohater ma mnóstwo kolegów, jest bardzo lubiany i prowadzi szczęśliwe życie. Jednak nic bardziej mylnego, okazuje się bowiem, że to wszystko maska, którą chłopak zakłada wychodząc z domu.  Najgorsza jest jednak jego relacja z rodzicami. Nie czuje się przez nich kochany, wręcz odnosi wrażenie, że im przeszkadza. Zaczyna myśleć, że życie ludzi, którzy go otaczają byłoby znacznie szczęśliwsze, gdyby jego nie było na świecie. Niestety samotność, nawarstwiające się negatywne emocje i brak odwagi by o nich rozmawiać wpędzają chłopaka w depresję i popychają do próby samobójczej. Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka? Zauważyć nieme wołanie o pomoc? Jak sobie radzić w stanach depresyjnych i gdzie szukać pomocy? Tego dowiedzieli się uczniowie podczas spektaklu „Cisza”.   

               

              I. K.

            • Warsztaty malowania na tkaninie

            • Warsztaty malowania na tkaninie

              11 mają 2022r. chętni uczniowie klas 4 - 6 uczestniczyli w warsztatach plastycznych zorganizowanych w szkole. Malowali specjalnymi farbami do tkanin wzory na torbach płóciennych i koszulkach.

              J.K.

            • GMINNE IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PIŁKĘ NOŻNĄ   

            • GMINNE IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PIŁKĘ NOŻNĄ 

               

              25 kwietnia 2022 r. na stadionie w Lini odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej w kategoriach dziewcząt i chłopców. Organizatorami turnieju był Gminny Dom Kultury w Lini oraz szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu. Do turnieju przystąpiło 13 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe Gminy Linia.  Każda drużyna składała się z sześciu zawodników, plus zawodnicy rezerwowi. Mecze rozgrywane były systemem “każdy z każdym”. Sędziami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego z poszczególnych szkół: J. Grubba, G. Janneck, Ł. Łapczuk, M. Pranga oraz M. Rzepka. W zawodach wystąpiły drużyny z Pobłocia, Miłoszewa, Strzepcza, Lini, Głodnicy i Niepoczołowic. Wszyscy zawodnicy grali z zapałem, mimo, że aura była niesprzyjająca - niska temperatura oraz opady deszczu. W przerwie między meczami każdy uczestnik turnieju mógł  skosztować gorącej grochówki, którą przygotowały panie z Gminnego Domu Kultury w Lini. 

              Po całym dniu rozgrywek wyłoniono zwycięzców, którzy zostali uhonorowani pucharami oraz dyplomami wręczonymi przez p. Kamilę Soroko Dyrektora GDK w Lini.

               

              Ostateczne wyniki rozgrywek:

               

              IGRZYSKA DZIECI kat. Dziewczęta: 

              1. Szkoła Podstawowa w Strzepczu 
              1. Szkoła Podstawowa w Pobłociu 

              IGRZYSKA DZIECI kat. Chłopcy: 

              1. Szkoła Podstawowa w Pobłociu 
              1. Szkoła Podstawowa w Lini 
              1. Szkoła Podstawowa w Niepoczołowicach 
              1. Szkoła Podstawowa w Strzepczu 

              IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ kat. Dziewczęta: 

              1. Szkoła Podstawowa w Pobłociu 
              1. Szkoła Podstawowa w Głodnicy 

              IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ kat. Chłopcy: 

              1. Szkoła Podstawowa w Pobłociu 
              1. Szkoła Podstawowa w Strzepczu 
              1. Szkoła Podstawowa w Lini 
              1. Szkoła Podstawowa w Niepoczołowicach 
              1. Szkoła Podstawowa w Głodnicy 

               

              Drużyny, które wygrały ten turniej reprezentowały naszą gminę w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Luzinie. Zawody odbyły się 27 i 28 kwietnia na stadionie GOSRiT w Luzinie. Chłopcy z naszej szkoły zajęli tam III miejsce, a dziewczęta VI miejsce. 

               

              Składy drużyn Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu: 

              Igrzyska Dzieci - dziewczęta:Karolina Derkowska, Magdalena Derkowska, Wiktoria Głodowska, Weronika Grzenkowicz, Zofia Laskowska, Marta Leyk, Daria Marcińska, Zuzanna Rzemieniak 

               

              Igrzyska Dzieci- chłopcy: Kacper Derkowski, Oliwier Derkowski, Jakub Gojtowski, Konrad Grzenkowicz, Konrad Krzebietke, Adam Kwidziński, Ksawery Laskowski, Bartłomiej Leyk, Kacper Rumpczyk, Mateusz Wysocki 

               

              Igrzyska Młodzieży Szkolnej- dziewczęta: Wiktoria Becker, Kornelia Kos, Patrycja Koss, Katarzyna Kożyczkowska, Hanna Laskowska, Daria Szulc, Natalia Wos, Natalia Wysocka 

               

              Igrzyska Młodzieży Szkolnej- chłopcy:  Bartosz Baranowski, Szymon Dosz, Krzysztof Hinca, Jan Klawikowski, Maciej Koss, Karol Langa, Piotr Rzepa, Paweł Wos 

               

              Wszystkim uczestnikom turnieju, ich opiekunom oraz organizatorom serdecznie dziękujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów sportowych!!!!! 

                                                                                                                                                                       MRz 

               

               

               

            • Święto Konstytucji 3 Maja

            • Święto Konstytucji 3 Maja

               

                     28 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 231 rocznica jej ustanowienia.

              Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawą zasadniczą. Rocznicę uchwalenia konstytucji uroczyście obchodzili polscy patrioci  już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu święta narodowego w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji.

                    Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, kl. IV z p. Hanną Stanecką i p. Małgorzatą Rzepką przygotowała akademię. Wiersze w wykonaniu uczniów recytowane były z wielkim zaangażowaniem, przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Była to wspaniała lekcja historii i okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat.

                    Po zakończeniu programu głos zabrała p. dyrektor Marzena Majcher, która podziękowała uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie akademii.

                    Następnie uczennice Olena i Milana z kl. IV uczciły nasze święto pokazem tańca akrobatycznego. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

                     

              H.S

            • Spotkanie z Pszczelarzem.

            • Spotkanie z Pszczelarzem.

              Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbyło się spotkanie z Pszczelarzem. "Razem ratujmy naszą planetę"- pod tym hasłem dzieci bliżej poznały innych mieszkańców Ziemi, bardzo nam potrzebnych. Pszczoły w szklanym ulu, zapach wosku, pyłek i degustacja miodu zainteresowały uczniów i wywołały wiele pozytywnych emocji. Pan Adam przekazał uczestnikom spotkania wiele ciekawych informacji dotyczących warunków, w jakich żyją i pracują pszczoły. Opowiedział o trudnej  pracy pszczelarza i być może zachęcił kogoś do zajęcia się  pszczołami w przyszłości.

              J.K.

            • Konkurs „Rodnô Mòwa”

            • Konkurs „Rodnô Mòwa”

               

              Co roku, chętni uczniowie klas I – VIII uczęszczający na zajęcia języka regionalnego – kaszubskiego, mogą wziąć udział w szkolnym konkursie recytatorskim- Rodnô Mòwe. Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs polega na pamięciowym opanowaniu wybranych utworów prozy i poezji kaszubskiej i ich recytacji podczas zmagań konkursowych.

              W tym roku laureatami szkolnego etapu konkursu zostali:

              Kategoria klas I – III

              I miejsce- Antonina Lipska kl. III

              II miejsce - Natalia Leyk kl. I

              III miejsce - Paulina Herbasz kl. II

              Wyróżnienie otrzymała - Amelia Koss kl. II

               

              Kategoria klas IV – VI

              I miejsce – Marta Leyk kl. IV

              II miejsce – Oliwia Stenka kl. V, Zofia Laskowska kl. IV

              III miejsce – Wiktoria Głodowska kl. IV, Wiktoria Barzowska kl. V

               

              Kategoria klas VII – VIII

              I miejsce – Katarzyna Kożyczkowska kl. VII

              II miejsce – Natalia Wysocka kl. VIII

              III miejsce – Hanna Laskowska kl. VIII

               

              Uczniowie, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w szkolnym etapie konkursu, reprezentowali szkołę w eliminacjach gminnych, które odbyły się 29 kwietnia. Uczniowie z naszej szkoły mogą zaliczyć występy w Lini do udanych, gdyż znaleźli się w gronie laureatów:

              Kategoria klas I – III

              I miejsce- Antonina Lipska kl. III

              Wyróżnienie - Natalia Leyk kl. I

              Kategoria klas VII – VIII

              I miejsce – Katarzyna Kożyczkowska kl. VII

              III miejsce – Natalia Wysocka  kl.VIII

               

              Antonina Lipska i Katarzyna Kożyczkowska będą reprezentować naszą szkołę na szczeblu powiatowym konkursu Rodnô Mòwe, który odbędzie się 12 maja.

              Życzymy powodzenia!!!

              G. L, J. S