5 listopad 2019r.-„Odwiedzamy groby naszych przodków i ich sąsiadów innych wyznań Pomodlimy się i oddamy cześć zmarłym i tym którzy zginęli za naszą ojczyznę”.
Wyruszyliśmy o godzinie 1215 autokarem – 30 uczniów z klas VI-VIII wraz z opiekunami: p. Grażyną Lange i p. Jerzym Skielnik.
Pierwszym przystankiem był Cmentarz Żydowski w Bolszewie z XIX wieku i początku XX. Cmentarz ten został zniszczony w czasie II wojny światowej (głównie przez Niemców). Na cmentarzu zmówiliśmy modlitwę, zapaliliśmy znicze i zgodnie z tradycją żydowską, złożyliśmy na grobach kamienie.
Drugi punkt podróży stanowił Cmentarz Ewangelicki w Wejherowie, będący miejscem spoczynku żołnierzy niemieckich. Tam też znajduje się pamiątkowy czołg-pomnik T-34/85 I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte Wojska Polskiego, który dotarł do Wejherowa ze Wschodu, wraz z Rosjanami.
Trzecim punktem wyjazdu było odwiedzenie Starego Cmentarza w Wejherowie, gdzie spoczywają przodkowie i krewni niektórych naszych uczniów oraz wiele zasłużonych dla regionu i ojczyzny osób.
Znajdziemy tu grób m.in. Augustyna Westphala i Leona Kowalewskiego (zamordowanych przez U.B.P. w Wejherowie).
Tam też spoczywają:
- ofiary obozów: Stutthof, Dachau, Oranienburg-Sachsenhausen,
- pomordowani w Katyniu i Piaśnicy
- obrońcy Wejherowa, Oksywia i Helu z 1939r.
- więźniowie polityczni zamordowani przez niemieckiego okupanta w 1945r.
- uczestnicy Powstania Styczniowego i Warszawskiego
- zasłużeni księża, siostry zakonne i wiele innych wspaniałych postaci.
Podczas wyjazdu uczniowie wzorowo wykonali postawione przed nimi zadanie polegające na odszukaniu historycznych nagrobków, przy których odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze.
Po zrealizowaniu wyżej opisanych punktów programu nadszedł czas na chwilę relaksu i ogrzania się w cukierni. Po wizycie w cukierni udaliśmy się na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Wejherowie. Na cmentarzu spoczywa 728 żołnierzy. Po zapaleniu zniczy i odmówieniu modlitwy wróciliśmy do domu.
Jerzy Skielnik