Uczniowie klasy I i II naszej szkoły brali udział w trwającym 5 miesięcy projekcie pt. „Akademia Eksperymentu”, do którego zostaliśmy zaproszeni przez Bibliotekę Publiczną w Lini. Projekt skierowany był do dzieci w wieku od 5 do 9 lat, a uczestnikami byli uczniowie ze szkół w Niepoczołowicach, Kętrzynie, Pobłociu i Strzepczu, rodzice oraz nauczyciele.
Celem projektu było przede wszystkim aktywne poznawanie otaczającego świata poprzez przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów, prowadzenie obserwacji oraz wyciąganie wniosków z przeprowadzonych działań. Dzieci pracowały w różnych zespołach, co pozwoliło im rozwinąć umiejętność współpracy i sprawiło, że nauka stała się wspólnym przedsięwzięciem, opartym na doświadczaniu, przeżywaniu i zaangażowaniu. Istotną częścią projektu było także poruszenie zagadnień dotyczących zdrowego stylu życia, głównie za sprawą zdrowego odżywiania się.
Projekt obejmował cykl zajęć oraz dwa wyjazdy:
- doświadczenia z powietrzem
- doświadczenia z wodą
- doświadczenia chemiczne
- warsztaty kulinarne prowadzone przez panią dietetyk
- wyjazd do Luzina na ścieżkę zdrowia połączony ze spotkaniem z leśnikiem
- wycieczka do Centrum Naukowego Experyment w Gdyni.
Na początku dzieci otrzymały zeszyty -„Dzienniki Odkrywców”, do których w trakcie warsztatów wklejały informacje na temat wykonywanych doświadczeń, a w domu lub w szkole wykonywały ilustracje tematyczne. Podczas warsztatów uczniowie obserwowali eksperymenty przeprowadzane przez panie bibliotekarki, wyciągali wnioski dotyczące obserwowanych zjawisk, a następnie sami przeprowadzali doświadczenia. Zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce było niezwykle ważnym elementem wszystkich warsztatów. Uczniowie pracowali w małych grupach, musieli ze sobą współpracować i to wspólne dążenie do celu sprzyjało integracji i uspołecznianiu dzieci.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne, dlatego też uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania i niczym prawdziwi naukowcy musieli wykazywać się nie tylko umiejętnościami i wiedzą, ale także cierpliwością, dokładnością, wspólnie cieszyli się z sukcesów, rozwiązywali problemy i ponawiali próby, jeżeli czegoś nie udało się osiągnąć za pierwszym razem.
Jednym z założeń projektu było wdrożenie uczniów do racjonalnego odżywiania się. Podczas warsztatów prowadzonych przez Panią dietetyk, dzieci zapoznały się z piramidą zdrowia i aktywności fizycznej, a w części praktycznej ze zdrowych produktów warzywno-owocowych, miodu, rodzynek, jogurtu przygotowywały koktajle, zdrową „Nutellę” i warzywne spaghetti. Warto dodać, że w tych warsztatach uczestniczyli także rodzice, którzy wraz z dziećmi degustowali przygotowane przysmaki. Dzięki temu spotkaniu wszyscy dowiedzieliśmy się, że zdrowe jedzenie może być pyszne i łatwe w przygotowaniu, a wspólne gotowanie z rodzicami może być ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu.
Program projektu obejmował także wyjazd do lasu do Luzina. W trakcie zajęć, pod kierunkiem pracowników Nadleśnictwa Strzebielino, dzieci rozpoznawały gatunki drzew, określały wiek drzew, oraz zdobywały podstawowe informacje na temat właściwego zachowania się w lesie. Panie bibliotekarki wyposażyły naszych małych naukowców w sprzęt, który pomagał w dokładnej obserwacji owadów żyjących w środowisku leśnym. Ważnym elementem wyjazdu były zabawy ruchowe na łonie przyrody.
Podczas trwania projektu odbyliśmy również wycieczkę do Centrum Naukowego Experyment w Gdyni. W Centrum Naukowym uczniowie najpierw samodzielnie mogli skorzystać z wielu interaktywnych stanowisk, przy których przeprowadzali doświadczenia i badali zjawiska z różnych dziedzin nauki, a następnie uczestniczyli w zajęciach pt. „Ale kosmos!”, prowadzonych przez animatorów. W czasie zajęć dzieci nie tylko zdobywały wiadomości na temat Układu Słonecznego, ale także świetnie się bawiły i wykonywały doświadczenia chemiczne. Uczniowie przekonali się między innymi o tym, jak wyglądają opady deszczu na Wenus oraz dlaczego powierzchnia Marsa jest rdzawa. To tylko niektóre tajemnice, jakie odkryli nasi mali badacze!
Uczniowie prowadzili również obserwacje przyrodnicze w swoich szkołach. Hodowaliśmy kiełki, fasolę, obserwowaliśmy wzrost roślin doniczkowych oraz ziemniaka. W klasowych kącikach książki, pojawiły się wspaniałe pozycje literatury naukowej przeznaczonej dla dzieci. Uczniowie chętnie korzystali z literatury, gdyż zarówno szata graficzna książek, jak i ich, treść przyciągały małych czytelników. Warto dodać, że podczas warsztatów w bibliotece uczniowie mieli także zajęcia z kodowania. Dzieci mogły skorzystać z trzech nowoczesnych robotów „Photon”: Zuzi, Zenka i Stasia. Oprócz świetnej zabawy, dzieci rozwijały swoją spostrzegawczość, wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia. Natomiast wychowawczynie ze zdumieniem obserwowały jak świetnie uczniowie radzą sobie z posługiwaniem się najnowszymi technologiami.
Zwieńczeniem projektu było jego uroczyste podsumowanie, które obyło się w naszej szkole 12.06.2019 r. Mieliśmy zaszczyt gościć organizatorki projektu: p. Zofię Cierocką i p. Małgorzatę Brzozowską, p wójt Bogusławę Engelbrecht, zastępcę przewodniczącego Rady Gminy Linia p. Mirosława Ellwart, dyrektorów szkół biorących udział w projekcie oraz jego uczestników, czyli dzieci z kl. I i II. Finał, jak sam projekt miał niezwykły przebieg, gdyż angażował i uczył dorosłych i dzieci. Pani Zofia Cierocka przypomniała najważniejsze momenty przedstawiając relację w formie prezentacji, a mali reprezentanci szkół zademonstrowali wybrane doświadczenia oraz podzielili się wrażeniami z minionego czasu. Podczas uroczystego podsumowania projektu odbył się pokaz iluzjonisty, p. Rafała Reszke. Występ wywołał uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników spotkania. Uroczystość zakończyła się pysznym i zdrowym poczęstunkiem.
Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w projekcie, gdyż jego forma, różnorodność i treść niezwykle ubogaciła nie tylko uczniów, ale także ich nauczycieli.
Joanna Grzenkowitz (wychowawca kl. II koordynator projektu w SP w Pobłociu)
Teresa Ryngwelska – Krause ( wychowawca kl. I SP w Pobłociu)