Zdjęcia z Dnia Patrona 5.03.2019r.
- 28
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom
- 1
7 marca 2019 r., odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom". Zwycięzcami zostali:
I miejsce Mateusz Koszałka
II miejsce Aleksandra Kotłowska
III miejsce Kornelia Kos
Do etapu gminnego (14 marca 2019r.) zakwalifikował się: Mateusz Koszałka i Aleksandra Kotłowska. Organizatorem Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej był Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP w Lini. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy wiekowe: szkoły podstawowe (kl. IV-VII) i kl. VIII z gimnazjum. W I części turnieju uczestnicy rozwiązywali test pisemny, w którym musieli wykazać się szeroką wiedzą pożarniczą. Test składał się z 40 pytań zamkniętych i otwartych, a 5 uczestników, z największą liczbę punktów przeszło do eliminacji ustnych, tzw. finału turnieju. W rozgrywkach finałowych Mateusz Koszałka zajął II miejsce, a Aleksandra Kotłowska uplasowała się na IV miejscu. Gratulujemy!Osoby, które zajęły pierwsze i drugie miejsce zakwalifikowały się do etapu powiatowego, który odbędzie się 5 kwietnia w Wejherowie. Mateusz będzie reprezentował naszą szkołę i gminę w dalszych zmaganiach konkursowych. Laureaci otrzymali wspaniałe dyplomy i nagrody w postaci bonów upominkowych do sklepu sportowego. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję, a Mateuszowi Koszałka życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.
Opiekun: Justyna Czaja
Góra Grosza
Nasza szkoła wzięła udział w XIX Edycji Góry Grosza. Celem akcji jest zebranie monet na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Pośrednim celem akcji jest działanie edukacyjne, pokazanie wspólnego zaangażowania dla dobra potrzebujących. Akcja Góra Grosza organizowana była w szkołach w całej Polsce w dniach od 26 listopada do 2 stycznia 2019 r. Natomiast czas na policzenie i przekazanie pieniędzy trwa do 31 marca. W naszej szkole udało się zebrać 373 złote i 18 groszy.
,,Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie’’.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i wychowawcom za włączenie się w zbiórkę pieniędzy.
W tym roku największą kwotę zebrała kl. IV. Uczniowie i ich wychowawczyni otrzymali okolicznościowy dyplom, który z pewnością zajmie ważne miejsce w ich klasie.
Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie akcji w naszej szkole była p. Grażyna Lange- opiekun Samorządu Uczniowskiego.
Grażyna Lange
Konkursy z języka niemieckiego
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wewnątrzszkolnym Konkursie Języka Niemieckiego ,,Profi in Deutsch''. Konkurs odbył się dnia 28.01.2019 r.
W pisemnym teście zawierającym pytania z zakresu słownictwa, gramatyki i wiedzy o kulturze państw niemieckojęzycznych uczniowie klas 7 i 8 udzielali odpowiedzi na pytania konkursowe.
Prace konkursowe zostały sprawdzone przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Elwirę Wójcik.
Z przyjemnością informujemy, że I miejsce zajęła Natalia Wojewska, II miejsce - Aleksandra Kotłowska , III miejsce - Jan Rzepa.
Dnia 6.03.2019 r. w szkolnych eliminacjach Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów klas VIII szkół podstawowych I miejsce zdobyła Joanna Woźny, a II miejsce w szkole zajął Jan Rzepa.
Dziękujemy za udział i liczymy na jeszcze lepsze wyniki.
Elwira Wójcik
Rekrutacja do przedszkola
Fundacja BGŻ BNP Paribas rusza z rekrutacją absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych do Programu „Klasa”
Spotkanie "Chemia na talerzu"
Dzień Kobiet
8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli wszyscy nauczyciele, pracownicy i uczniowie. Na wstępie prowadzący Mateusz złożył życzenia:
Drogie Panie i koleżanki
Żyjcie tak ,aby każdy następny dzień
był wyjątkowy.
Wypełniajcie każdą chwilę tak,
aby później wspominać ją z radością.
Szukajcie w sobie entuzjazmu i pasji.
Żyjcie najpiękniej jak umiecie,
spełniajcie swoje marzenia,
aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet.
Życzenia te również składamy wszystkich kobietom.
Po życzeniach, chłopcy wręczyli Pani Dyrektor bukiet kwiatów, dedykowany wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole.
Kulminacyjnym punktem programu artystycznego był występ dziewcząt z klasy VII i VIII. Ich interpretacja piosenek ,,Być kobietą’’, ,,A ty pokaż swoje nogi”, a także piosenki ,,Gdzie ci mężczyźni’’, wywołała gromkie brawa i rozbawiła całą publiczność. Dziewczęta ukazały swój talent aktorski, muzyczny i taneczny. Nie zabrakło także okolicznościowych, humorystycznych skeczów i wierszy w wykonaniu chłopców.
Niespodzianką dla Pań i dużych, i małych był słodki poczęstunek, a dla wszystkich uczniów fragment filmu ,,Jak wytresować smoka”.
Podziękowania za zaangażowanie się w przygotowanie i udział w tym wspaniałym występie należą się: Kazimierzowi Błaszkowskiemu, Mateuszowi Kożyczkowskiemu, Oliwierowi Derkowskiemu, Maćkowi Koss, Patrykowi Paczuła, a także pięknie śpiewającym dziewczynom: Natalii Wojewskiej, Aleksandrze Kotłowskiej, Katarzynie Laskowskiej, Joannie Woźny, Kindze Brzozowskiej i Nikoli Koss.
Apel przygotowały: p.Wioletta Labuda i p.Grażyna Lange (opiekunowie Samorządu Uczniowskiego).
Błękitna Szkoła HEL w Pobłociu
Błękitna Szkoła jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Stację Morską w Helu w formie warsztatów i wykładów dla uczniów oraz studentów. Zazwyczaj jej zajęcia odbywają się na miejscu, w helskiej placówce, a także na półwyspowych plażach, ale osoby prowadzące zajęcia w ramach projektu odwiedzają również szkoły i tam przeprowadzają warsztaty.
Dnia 6 marca 2019r. zajęcia edukacyjne pt.: „Ssaki morskie” odbyły się u nas w szkole i wzięły w nich udział dzieci młodsze:
I grupa: 4-5 latki
II grupa: kl. 0 i kl. I
III grupa: kl. II i kl. III
Zajęcia, w których uczestniczyły dzieci były bardzo ciekawe. Przedstawiciel „Błękitnej Szkoły” nie tylko opowiadał o faunie Bałtyku, ale korzystał z wielu pomocy dydaktycznych, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o fokach, rybach i innych zwierzętach żyjących w Bałtyku. Dla starszych uczniów był pokaz multimedialny oraz pogadanka na temat właściwego zachowania się w sytuacji, gdy zauważymy na plaży fokę.
Bardzo dziękujemy Panu, który prowadził zajęcia w naszej szkole za miłą atmosferę podczas zajęć, za przekazywanie wiadomości w sposób przystępny i ciekawy oraz za wszystkie upominki, które dzieci dostały na zakończenie spotkania (książeczki edukacyjne, kalendarze, sylwety ryb i pocztówki ze ssakami morskimi).
Justyna Czaja
DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH W POBŁOCIU
- 4
12 października 2013 r. Szkoła Podstawowa w Pobłociu przyjęła zaszczytne imię Żołnierzy Niezłomnych. Począwszy od 2011 r. pierwszego marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w który już po raz szósty włączyła się nasza szkoła. W tym roku uroczystości związane z nadaniem szkole imienia Żołnierzy Niezłomnych oraz Gminnymi Obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, obchodziliśmy 5 marca 2019 r.
Przygotowania do tej niezwykle ważnej uroczystości rozpoczęliśmy od przybliżenia uczniom, rodzicom i całej społeczności lokalnej sylwetki księdza ppłk Józefa Wryczy, obierając tę postać na tegorocznego Bohatera Niezłomnego.
Pierwszym punktem obchodów Dnia Patrona była msza św. w kościele parafialnym w Strzepczu, którą odprawił ks. proboszcz A. Kmiecik. We mszy uczestniczyli uczniowie SP w Pobłociu i Strzepczu, rodzice uczniów z naszej szkoły, wieloletnia dyrektor szkoły w Pobłociu, p. D. Miecznikowska, wójt gminy p. B. Engelbrecht, zastępca wójta p. A. Kaczyńska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. K. Soroko, radni gminy Linia z przewodniczącym Rady Gminy Linia p. T. Klein na czele, dyrektorzy szkół podstawowych wraz z pocztami sztandarowymi, żołnierze z Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, sołtysi wsi Lewinko i Pobłocie.
W homilii wygłoszonej podczas mszy, ksiądz proboszcz podkreślił, że historia jest najlepszą nauczycielką życia, o czym świadczą postawy naszych bohaterów, którzy walczyli o wolną i sprawiedliwą Polskę. Tę walkę okupili cierpieniem lub śmiercią, ale drogowskazami ich życia był Bóg, Honor, Ojczyzna. Jest to wskazówka dla nas wszystkich, aby czerpiąc wzór z Żołnierzy Wyklętych żyć zgodnie z przykazaniami boskimi i pisać godną historię swojego życia.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Pobłociu. Po odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i powitaniu zebranych przez p. dyrektor M. Majcher nastąpiło uroczyste odsłonięcie tabliczki poświęconej ks. ppłk Józefowi Wryczy. Odsłonięcia dokonał kombatant, p. Kazimierz Bojanowski z Pobłocia. Następnie oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed ścianą upamiętniającą patronów szkoły. Kolejnym punktem programu były wystąpienia p. dyrektor M. Majcher, p. wójt Gminy Linia B. Engelbrecht, p. dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini K. Soroko oraz Przewodniczącego Rady Gminy p.T. Klein.
W imieniu p. D. Sieczkowskiego z IPN p. T. Lech, nauczyciel historii w naszej szkole, przedstawił wykład na temat „Życia i działalności ks. ppłk Józefa Wryczy”.
Po części artystycznej, przygotowanej przez uczniów kl. V i uczennicę kl. VIII prowadząca uroczystość z ramienia Samorządu Uczniowskiego, Natalia Wojewska zaprosiła gości i uczniów na poczęstunek.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Dnia Patrona w naszej szkole: księdzu kanonikowi A. Kmiecikowi, władzom Gminy Linia, GDK w Lini, żołnierzom z Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa, p. K. Bojanowskiemu, dyrektorom szkół, delegacjom, Pocztom Sztandarowym i ich opiekunom.
Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców naszej szkoły oraz wszystkich rodziców, którzy przygotowali poczęstunek oraz zaoferowali swoją pomoc w trakcie trwania uroczystości.
Dziękujemy także wszystkim pracownikom naszej szkoły za wielkie zaangażowanie i wysiłek włożony w organizację święta, gdyż bez ich pracy ten dzień z pewnością nie byłby tak wspaniały i uroczysty
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy byli z nami w tym niezwykle ważnym dniu i swoją obecnością uświetnili tegoroczne obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu.
dyr. Marzena Majcher
Teresa Ryngwelska- Krause
Tłusty czwartek w zerówce i oddziale przedszkolnym
Karnawał to czas uczt i zabaw. Najhuczniej i najweselej obchodzimy „ostatki” - ostatni dzień karnawału, a przede wszystkim Tłusty Czwartek. Zachowały się tradycje poczęstunków, spotkań i zabaw tanecznych. Ponieważ data Tłustego Czwartku zależna jest od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym.
W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 28 lutego. Najważniejszym akcentem tego dnia są pączki. Oczywiście nie obyło się bez ich degustacji w Zerówce oraz Oddziale Przedszkolnym. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Dzieci również razem z Panią piekły przepyszne gofry, które wszystkim bardzo smakowały.
Była to okazja nie tylko do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych polskich tradycji i zwyczajów. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.
Izabela Klein
Eliminacje wojewódzkie III Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”
- 2
„Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość” to konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu. W bieżącym roku odbyła się piąta edycja tegoż konkursu, który od trzech lat ma rangę konkursu wojewódzkiego. Współorganizatorem konkursu jest Okręgowe Biuro Edukacji Publicznej Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Uczestnicy rywalizują w dwóch kategoriach: turnieju wiedzy historycznej o wskazanym bohaterze oraz konkursie recytatorskim.
Turniej „Historia, Pamięć, Tożsamość” wiąże się z obchodami Dnia Patrona w naszej szkole i dotyczy obranego na dany rok bohatera. W roku szkolnym 2018/2019, takim niezłomnym bohaterem jest powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej, działacz kaszubski oraz społecznik, ks. ppłk Józef Wrycza.
W konkursie recytatorskim uczestnicy przedstawiają wiersze odnoszące się do historii Polski z lat 1944- 1963, czyli tzw. II konspiracji.
Zarówno turniej historyczny, jak i recytatorski składa się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego oraz finału, który odbywa się w szkole w Pobłociu. Etap rejonowy miał miejsce 8 lutego 2019 r. w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wzięło w nim udział niemalże stu uczniów z całego województwa pomorskiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 20 uczniów w konkursie recytatorskim (w dwóch kategoriach wiekowych) oraz 10 uczniów do turnieju wiedzy historycznej. Po konkursie, uczniowie wraz z przewodnikiem, odbyli wycieczkę po Stoczni Gdańskiej i mieli szansę na pogłębienie swojej wiedzy historycznej związanej z tym miejscem.
26 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu odbył się finał konkursu recytatorskiego. Recytacje oceniało pięcioosobowe jury w składzie: kmdr Dariusz Dębski z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Daniel Sieczkowski z Okręgowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Zofia Cierocka – dyrektor Biblioteki Gminnej w Linii oraz Jolanta Sikorska i Mariusz Karpowicz –kierownictwo „Teatru Prostolinijnego” działającego przy Gminnym Domu Kultury w Linii. Jury wyłoniło zwycięzców:
Kategoria klas IV- VI
I miejsce - Eryk Kamiński SP nr 31 w Gdyni.
II miejsce- Kornelia Garska SP im. Jakuba Wejhera w Górze.
III miejsce- Leon Jabłoński SP im. Ks. Kan. Bazylego Olęckiego w Niepoczołowicach.
Kategoria klas VII- VIII i Gimnazjum
I miejsce- Weronika Dawidowska SP im. Leonida Teligi w Linii
II miejsce- Zofia Wera SP w Kobylnicy.
III miejsce- Magdalena Maciejczyk SP w Suchym Dębie.
27 II 2019 r. szkole Podstawowej w Pobłociu odbył się finał turnieju wiedzy historycznej o księdzu Jozefie Wryczy. W jury zasiedli chorąży Piotr Klauze z 7 Pomorskiego Batalionu Obrony Terytorialnej, p. Łukasz Reiter nauczyciel historii z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach oraz p. Tadeusz Lech.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce- Cezary Miecznikowski SP im. Aleksandra Labudy w Strzepczu
II miejsce- Antoni Jabłoński SP im. Ks. Kan. Bazylego Olęckiego w Niepoczołowicach
III miejsce- Jakub Łojek Zespół Szkolno –Przedszkolny im. Adama Loreta w Łęczycach
Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Urząd Gminy Linia, Gminny Dom Kultury w Linii, oraz 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Specjalną nagrodę jury ufundowali państwo Jolanta Sikorska i Mariusz Karpowicz.
Eliminacje Gminne Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej
Dnia 28 lutego br. w Tłusty Czwartek, laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej (zdobywcy I i II miejsca) udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Linii, aby reprezentować naszą szkołę w gminnym etapie w/w konkursu.
O rozstrzygnięciu konkursu zadecydowało jury, które miało trudny wybór, ponieważ poziom prezentowany przez uczestników był wysoki i wyrównany. Nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale, gdyż po przesłuchaniu komisja konkursowa ustaliła, iż I miejsce w kategorii klas I- III zdobyła Zofia Laskowska z klasy I, w kategorii klas IV- VI Hanna Laskowska z klasy V zajęła II miejsce, a wyróżnienie przyznano Olivierowi Derkowskiemu z kl. IV. W kategorii klas VII-VIII i III klasy gimnazjum, I miejsce zajęła Katarzyna Laskowska z kl. VIII natomiast III miejsce czekało na Natalię Wojewską z kl. VII. Wszyscy uczniowie z naszej szkoły wykazali się talentem recytatorskim, zaangażowaniem i bardzo dobrze prezentowali się na scenie. Na zakończenie konkursu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i zostali poczęstowani pączkami.
Siostry Laskowskie: Zosia, Hania i Kasia pojadą na kolejny etap konkursu (powiatowy), który odbędzie się 25 marca 2019 r. w Wejherowie. Będziemy trzymać kciuki za nasze uczennice. Powodzenia!
Wioletta Labuda
VI Wojewódzki Konkurs Recytatorski: „Żołnierze Wykleci w poezji”
27 lutego 2019 r. dwie uczennice z naszej szkoły: Julia Stenka z klasy VI i Natalia Wojewska z klasy VII wraz z opiekunem Wiolettą Labuda udały się do Gdańska, aby wziąć udział w VI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim: „Żołnierze Wykleci w poezji”.
Celem konkursu było:
- popularyzowanie nieznanych powszechnie utworów poetyckich przedstawiających żołnierzy skazanych na zapomnienie,
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zachęcanie do występów na scenie,
- integrowanie i nawiązywanie współpracy miedzy szkołami.
Uważam, iż nasze uczennice godnie reprezentowały Szkołę Podstawową im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu w zmaganiach konkursowych, a Julka w swojej kategorii zajęła I miejsce. Brawo!
Serdecznie dziękuję dziewczętom za przygotowanie się do występu.
Wioletta Labuda
Lekcja biblioteczna kl. II
01.03.2019 r. uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, którą prowadziła p. B. Stanecka - opiekun biblioteki w naszej szkole. Głównymi celami zajęć były: poznanie specyfiki zawodu bibliotekarza oraz zaznajomienie uczniów ze sposobami katalogowania książek.
Dzieci miały okazję zapoznać się z dawnymi katalogami, dowiedziały się, jakie informacje zawierają, przekonały się też, że praca bibliotekarza wymaga wytrwałości, precyzji i zaangażowania.
Uczniowie przygotowali także pytania, na które p. B. Stanecka chętnie i z dużą szczegółowością odpowiadała.
Jak się okazało, 1 marca jest Międzynarodowym Dniem Przytulania Bibliotekarza, więc na koniec cała klasa pożegnała p. Basię Stanecką ogromnym uściskiem.
Bardzo dziękujemy p. Barbarze Staneckiej za przeprowadzone zajęcia.
Joanna Grzenkowitz
Wyjazd do Wejherowa kl. IV-VI
W środę 27 lutego 2019 r. już kolejny raz uczniowie naszej szkoły wybrali się na lodowisko przy Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie. Tym razem z atrakcji skorzystali uczniowie z klasy IV, V i VI. Niektórzy po raz pierwszy założyli łyżwy i na początku czuli się na lodzie bardzo niepewnie, ale wytrwale starali się opanować trudną sztukę utrzymania równowagi i jazdy przed siebie. Upadki były nieuniknione, jednak dzielni zawodnicy zaraz wstawali i dalej toczyli nierówną walkę ze śliskim przeciwnikiem. Podziwialiśmy też tych, którym jazda na łyżwach nie sprawiała najmniejszego problemu. Najważniejsze, że wszyscy traktowali pobyt na lodzie jako doskonałą zabawę.
Drugą atrakcją dnia był udział w seansie filmowym w Filharmonii Kaszubskiej. Obejrzeliśmy piękny film pt. „O psie, który wrócił do domu”. Bardzo wzruszyła nas ciepła, pełna przygód opowieść o Belli - psie, który przebył 400 mil, by odnaleźć Lucasa, swojego ukochanego właściciela.
Pogoda nam dopisała, pięknie świeciło słońce, więc z kina udaliśmy się na spacer, a nasz pobyt zakończyliśmy w cukierni , delektując się słodkimi smakołykami.
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały Panie: J. Błaszkowska, R. Skielnik i D. Okroj.
Centrum Hevelianum w Gdańsku
- 3
26.02.2019 r. uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się do Centrum Hevelianum w Gdańsku. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Laboratorium Pana Kleksa.
Zajęcia rozpoczęły się wprowadzeniem dzieci w świat bajek. Uczniowie nie tylko słuchali wybranych utworów literackich, ale także aktywnie uczestniczyli w zajęciach, szukając bohaterów bajek i rekwizytów ukrytych w zaczarowanej, bajkowej komnacie. Następnie dzieci uczestniczyły w krótkim wykładzie dotyczącym pracy chemika, by potem samodzielnie przeprowadzać ciekawe doświadczenia chemiczne. Mali badacze sprawdzali reakcje różnych substancji na siebie. Jak się okazało, mleka i płynu do mycia naczyń można używać nie tylko w kuchni, ale też w eksperymentach. Uczniowie sami mogli przekonać się, że świat chemii jest niezwykle interesujący i zagadkowy.
Na koniec grupa wraz z opiekunami wybrała się na spacer po okolicy, by zobaczyć piękną panoramę Gdańska.
Opiekunami podczas wyjazdu były p. T. Ryngwelska-Krause, p. G. Lange oraz p. J. Grzenkowitz, która zorganizowała wyjazd.
Zachęcamy do małej podróży w czasie, czyli do obejrzenia fragmentu filmu „Akademia Pana Kleksa”, w którym śpiewająco przedstawiono wiersz „Kaczka dziwaczka”.
Relacja z międzyszkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Historia, Pamięć Tożsamość Teraźniejszość „
W dniu 8 lutego 2019 r. w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej odbył się międzyszkolny etap III Wojewódzkiego Konkursu „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość” organizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Gdańsku oraz Szkołę im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu. Uczniowie ze szkół z całego województwa pomorskiego rywalizowali w dwóch kategoriach: turnieju wiedzy historycznej o ks. ppłk Józefie Wryczy oraz konkursie artystycznym poezji z okresu tzw. II Konspiracji. Z blisko 60 uczestników w każdej z kategorii, 10 najlepszych przeszło do finału konkursu, który odbędzie się we wtorek i środę ( 26 i 27 lutego ) w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu. Jury konkursowe etapu gdańskiego stanowili: p. Marcin Drewa- działacz społeczny, humanista, członek Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”, p. Karol Karczyński - historyk, działacz społeczny i kulturalny w Gdańsku, p. Daniel Sieczkowski i p. Artur Chomicz -historycy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W trakcie trwania konkursu w Gdańsku, uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzania wraz z przewodnikiem, wystaw sali BHP oraz historycznych terenów Stoczni Gdańskiej.
Tadeusz Lech
List policji i sanepidu
Logopeda
DRODZY RODZICE!
Chcąc pomóc swemu dziecku osiągać sukcesy w szkole – wspierajcie je i systematycznie ćwiczcie z nim! Tylko wspólna praca pozwoli szybciej opanować trudności językowe.
Zlikwidowanie wady wymowy nie następuje podczas kilku spotkań z logopedą. Najczęściej terapia trwa kilka lub kilkanaście miesięcy, a może trwać nawet kilka lat - jeżeli u dziecka występuje więcej problemów. Na skuteczność terapii logopedycznej ma wpływ systematyczny udział dziecka w zajęciach oraz kontynuacja pracy w domu tzn. rodzic z dzieckiem wielokrotnie powtarza to, co polecił logopeda - jako utrwalanie umiejętności zdobytych podczas zajęć. Najczęściej jest to gimnastyka buzi i języka, wierszyk, rymowanka, piosenka, bądź wyrazy do powtarzania, obrazek do pokolorowania wklejony do zeszytu. Dla starszych, czytających już dzieci– krzyżówka,uzupełnianie zdań ćwiczoną głoską - literą, poprawne ich czytanie, krótkie opowiadanie itp.
Tylko współpraca szkoły i rodziców da oczekiwane wyniki, a dziecko sprosta wymaganiom na miarę swoich możliwości. Myślę, że każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko poprawnie mówiło i osiągało sukcesy w szkole!
Zainteresowanych rodziców zachęcamy do zajrzenia na w zakładkę logopeda.
logopeda
Jadwiga Iglińska
Archiwum Aktualności