Począwszy od 29 IX 2001 r. obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nikogo nie trzeba przekonywać, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Z tego też względu, w tym roku, w obchody Dnia Głośnego Czytania włączyła się również nasza szkoła. Zajęcia i zadania do realizacji były bardzo urozmaicone i bogate.
Uczniowie z klas I- III wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego pomysłodawcą jest sieć sklepów „Biedronka”. Projekt przebiegał w kilku płaszczyznach, a zadania do wykonania wymagały od uczestników zaangażowania i pomysłowości.
Do akcji zostali zaproszeni rodzice, którzy przez 21 dni czytali swoim pociechom, a dzieci w ten sposób zdobywały naklejki ze Słodziakami. Chętni rodzice odwiedzili też naszą szkołę i głośno czytali uczniom klas I – III wybrane przez siebie utwory z literatury dziecięcej. Te spotkania były bardzo ważnymi wydarzeniami dla nas wszystkich tj. uczniów, rodziców i nauczycieli.
Kolejnym elementem projektu było zapoznanie uczniów z opowiadaniem Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Słodziaków” oraz wykonanie prac konkursowych związanych z książką.
Zadaniem pierwszoklasistów było zilustrowanie przygód Słodziaków, klasa II przygotowała komiks z przygodami bohaterów książki, klasa III napisała i zilustrowała dalsze przygody Słodziaków. Wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością.
Uczniowie klasy II i III czytali swoje ulubione bajki dzieciom z przedszkola i zerówki i byli bardzo dumni, że mogli młodszym kolegom zaprezentować swoje umiejętności. Drugoklasiści uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w bibliotece szkolnej, w czasie których rozpoznawali swoje mocne strony, nazywali emocje i dokonywali samooceny.
W ramach akcji odbył się także Dzień Głośnego Czytania dla klas I – III, podczas którego dzieci zainteresowaniem słuchały utworów literackich czytanych przez wychowawczynię klasy I, p. Teresę Ryngwelską- Krause.
Zadaniem wychowawców było nie tylko przeprowadzenie całej akcji, ale także jej udokumentowanie i przesłanie sprawozdania do jury konkursowego. Na zakończenie wszyscy uczestnicy projektu otrzymali niespodzianki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.
Osobami odpowiedzialnymi za przebieg akcji w naszej szkole były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: p. Joanna Grzenkowitz, p. Grażyna Lange i p. Teresa Ryngwelska – Krause. Obchody Dnia Głośnego Czytania odbywały się we współpracy z biblioteką szkolną oraz dyrekcją naszej szkoły. Wszystkim tym, którzy włączyli się w akcję czytelniczą serdecznie dziękujemy.
Teresa Ryngwelska - Krause