W dniach 3-6 października młodzież z klasy 8 i 7 naszej szkoły oraz absolwenci uczestniczyli w XVIII ogólnopolskim rajdzie szlakami Żołnierzy Wyklętych im. mjr Józefa Kurasia "Ognia", w którym zajęli VI miejsce! W pierwszym dniu rajdu młodzież miała do pokonania trasę, która wiodła z Nowego Targu na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz. Na tym etapie uczestnicy rajdu poznawali historię II Kompani Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” .
Pierwszego dnia trasa wiodła zielonym szlakiem z Nowego Targu na Turbacz przez Przełęcz Borek i Bukowinę Waksmundzką. W drugim dniu zmagań młodzież maszerowała czerwonym szlakiem przez Obidowiec i Stare Wierchy, by skręcić na zielony szlak w kierunku na Bukowinę Obidowską. Po dotarciu do Bukowiny uczestnicy rajdu poszli czarnym szlakiem na Bukowinę Miejską, skąd trasa biegła żółtym szlakiem poprzez Kaplicę Papieską na Rusnakowej Polanie, w kierunku Turbacza.
Łącznie uczestnicy rajdu przeszli około 50 km pięknymi gorczańskimi szlakami. Na trasie rajdu, w 12 punktach przygotowanych przez rekonstruktorów i edukatorów z IPN, młodzież musiała się wykazać wiedzą historyczną i geograficzną, umiejętnościami partyzanckimi, strzeleckimi i konspiracyjnymi. W czwartek wieczorem uczestnicy rajdu wzięli udział w polowej mszy świętej w schronisku PTTK na Turbaczu, którą odprawił ks. Kazimierz Dadej, sercanin, opiekun kaplicy papieskiej na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem. Przed nabożeństwem uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe koszulki, które zostały ufundowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Podsumowanie rajdu nastąpiło w piątek rano. Po krótkim wystąpieniu współorganizatora rajdu Jana Dudora z PGRH „Błyskawica”, który podziękował uczestnikom i rekonstruktorom naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski wręczył nagrody zwycięzcom rywalizacji. Baza Rajdu znajdowała się w Przepięknie położonym schronisku pod Turbaczem. Wieczór pierwszego dnia rajdu był pełen gier, integracji i regeneracji po trudach pierwszego dnia, w którym trasa wynosiła aż 23 km po górach. Rajd Ognia to wyjątkowo wymagająca pod względem kondycyjnym impreza, która dodatkowo wymaga od uczestników współpracy, samoorganizacji, działania w sytuacjach stresowych oraz sporej wiedzy historycznej. Organizatorami od lat są Instytut Pamięci Narodowej o. Kraków oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”. Pani Andżelice Szulc i panu Tadeuszowi Lech dziękujemy za pełnienie odpowiedzialnej roli opiekunów podczas 4 dniowego pieszego rajdu.
T. L.