OBCHODY DNIA PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH W POBŁOCIU
Żołnierze wyklęci
Oszukani, porzuceni, nieugięci!
opluwani, poniżeni i wyklęci!
pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!
poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!
Tegoroczne obchody Dnia Patrona w naszej szkole, ze względu na nadal panujące obostrzenia sanitarne,miały skromniejszy niż zazwyczaj charakter. Aby wszyscy uczniowie mogli w nich uczestniczyć, przebiegły dwuetapowo:1 marca w ramach Dnia Żołnierzy Wyklętych odbył się w naszej szkole bieg „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, zaś uroczystości główne odbyły się 07.03.2022 r.
7 marca obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym w Strzepczu, której przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Kmiecik. W wygłoszonej homilii ksiądz kanonik podkreślił, że Żołnierze Niezłomni uczą nas, jak godnie żyć kierując się wiarą, honorem i umiłowaniem Ojczyzny- naszej wspólnej Matki. Ksiądz proboszcz zwrócił też uwagę na znaczenie historii, która nie tylko jest najlepszą nauczycielką życia, ale także wskazówką dla naszego postępowania. Od nas, współcześnie żyjących zależy, co przekażemy kolejnym pokoleniom, dlatego warto brać przykład z naszych Szkolnych Patronów, którzy szli pod prąd w imię sprawiedliwości, wolności i prawdy, wierni swoim ideałom i przekonaniom.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Pobłociu. Po odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej delegacje złożyły wiązanki kwiatów oddając hołd Żołnierzom Wyklętym. Ważnym momentem było odsłonięcie w naszym szkolnym panteonie tabliczki upamiętniającej tegorocznego patrona, podporucznika Henryka Wieliczko. W tym roku zaszczyt odsłonięcia tabliczki przypadł w udziale przewodniczącej Rady Rodziców p. Marii Rzepa.
Po odsłonięciu tabliczki, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pobłociu, p. Marzena Majcher powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Linia p. B. Engelbrecht, zastępcę Wójta p. Astridę Kaczyńską, Dyrektor Gminnego Domu Kultury p. Kamilę Soroko, Przewodniczącego Rady Gminy p. T. Klein, Radnych: p. Karolinę Wysocką, p. Justynę Kos i p. Marcina Laskowskiego, Sołtysów: p. R. Malinowską oraz p. D. Bryla, Rodziców i zgromadzoną społeczność naszej szkoły.
W dalszej części głos zabrała Wójt Gminy Linia p. Bogusława Engelbrecht, która wskazała na analogię pomiędzy walką Żołnierzy Niezłomnych o wolność naszej ojczyzny i dramatem narodu ukraińskiego walczącego o niepodległość swojego kraju.
Bardzo ważnym punktem obchodów Dnia Patrona była część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W niecodziennej scenerii lasu brzozowego, w niezwykle przejmującej oprawie muzycznej, słowa uczniów opowiadające o tragicznych losach Żołnierzy Wyklętych wywarły ogromne wrażenie na wszystkich zebranych. Bardzo wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie „Roty” oraz swoisty apel poległych, upamiętniający naszych Szkolnych Patronów. Odgłosy wystrzałów oraz zapalane lampiony, jako symboliczne światełka nadziei to hołd złożony przez nas, współcześnie żyjących, naszym bohaterom. To także świadectwo, że ich przedwczesna śmierć nie była daremna. Polska jest wolnym, demokratycznym krajem, o czym przypomniała nam w swoim przemówieniu pani Dyrektor Marzena Majcher.
Po wspaniałym występie uczniów głos zabrał p. T. Lech, nauczyciel historii w naszej szkole, przedstawiając wykład na temat „Życia i działalności Żołnierza AK podporucznika Henryka Wieliczko ps. Lufa”, gdyż właśnie Henryka Wieliczko obraliśmy na tegorocznego Bohatera Niezłomnego.
Następnie głos zabrała Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Linii p. Kamila Soroko, która w swoim wystąpieniu mówiła o walce o wolność słowa i zakłamaniu w powojennej Polsce w czasach PRL, a także o konieczności niesienia pomocy narodowi ukraińskiemu, który potrzebuje wsparcia ludzi dobrej woli.
Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor Marzena Majcher podziękowała przybyłym gościom oraz wszystkim tym, którzy włączyli się w zorganizowanie Dnia Patrona. Podziękowania popłynęły przede wszystkim do uczniów, którzy tak pięknie przedstawili program słowno – muzyczny, przygotowany pod kierunkiem p. G. Lange, p. G Białk i p. I. Klein. Pani dyrektor podziękowała także pani L. Klawikowskiej, p. J. Skielnik i p. S. Lejk za dekoracje, p. J. Błaszkowskiej za oprawę liturgii oraz p. A Saneckiemu za oprawę muzyczną, a całemu gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły oraz Rodzicom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości.
„Zawsze pamiętaj o poległych żołnierzach. Zawsze pamiętaj ojców i synów na wojnie. Zawsze pamiętaj o pogrzebanych w historii.”
T.R.-K.