Podziękowania dla rodziców
Konkurs " Z DARÓW OD PANI JESIENI"
Regulamin konkursu znajdziecie w zakładce poniżej:
Konkurs jesienny "Jesień na Kaszubach"
Regulamin konkursu znajdziecie w zakładce poniżej:
Drodzy rodzice oraz uczniowie
Harmonogram rozwozu dzieci do i ze szkoły w roku szkolnym 2021/2022
nowy przewoźnik: Przewozy autobusowe GRYF sp. z o.o. sp. k.
nowy rozkład od 7.09.2021r.
Uwaga zmiana kolejności dowozów!!!!
82 rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 2021r. obchodziliśmy 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w Lini odbyła się uroczystość upamiętniająca to dramatyczne wydarzenie.
Punktualnie o godzinie 4.45 rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała wójt Gminy Linia, p. Bogusława Engelbrecht. Po krótkiej prelekcji ks. Łukasz Nowotny, wikariusz z parafii w Lini, odczytał apel poległych oraz odmówił modlitwę za ofiary II wojny światowej. Następnie złożono wieńce i zapalono znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary Marszu Śmierci w Lini Na zakończenie uroczystości o. Kazimierz Szulc odprawił Mszę Św. w intencji Ojczyzny. W obchodach rocznicowych naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Stenka, Karolina Derkowska i Jakub Laskowski. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Grażyna Lange- opiekun pocztu sztandarowego.
G. L
Spotkanie wychowawców z rodzicami
Spotkania wychowawców z rodzicami w dn. 6.09.2021r.
16.00 kl. I-III, przedszkole
Spotkanie na holu z dyrektorem w sprawie transportu do szkoły, j. kaszubskiego oraz zasad higieny i bezpieczeństwa na terenie szkoły w czasie epidemii, ubezpieczenia
16.30 kl. IV-V
Spotkanie na holu z dyrektorem w sprawie transportu do szkoły, wychowania do życia w rodzinie, zasad higieny i bezpieczeństwa na terenie szkoły w czasie epidemii, udział w zajęciach wspomagających, ubezpieczenia
17.00 kl. VI-VIII
Spotkanie na holu z dyrektorem w sprawie transportu do szkoły, wychowania do życia w rodzinie, zasad higieny i bezpieczeństwa na terenie szkoły w czasie epidemii, szczepień przeciwko Covid -19, udział w zajęciach wspomagających, ubezpieczenia
DOWOZY
D O W O Z Y
KL. IV – VIII NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH W POBŁOCIU
1 WRZEŚNIA 2021 R. GODZ. 10.00
POBŁOCIE szkoła 9.30
SMAŻYNO sklep 9.35
ROSOCHY, skrzyż (rondo) 9.40
LEWINO, ul. Długa ( Zęblewo) 9.42
LEWINO 9.47
LEWINO WYB. 9.50
LEWINKO 9.52
LEWINKO SKRZYŻ. (POBŁOCIE WYB.) 9.55
Rozwóz ok. godz. 10.40
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH w POBŁOCIU
1 WRZEŚNIA 2021 r.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 będzie miało charakter spotkania z wychowawcą.
Informacja dla rodziców:
Do szkoły może wejść jeden rodzic z zachowaniem reżimu sanitarnego (w maseczce i po dezynfekcji rąk).
O godz. 9.00 dla oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III
DOWOZY ORGANIZUJĄ RODZICE
O godz. 10.00 dla klas IV - VIII
DOWOZY autobusem szkolnym. Harmonogram dowozu oraz przystanków autobusu udostępnimy na stronie po uzgodnieniu z nowym przewoźnikiem.
Rozwóz ok. godz. 10.40
Przydział wychowawców i sal lekcyjnych do poszczególnych klas, rok szkolny 2021/2022
Spotkania dzieci i uczniów z wychowawcami odbędą się w salach klasowych przydzielonych na stałe w obecnym roku szkolnym, wg wytycznych GIS, MZ oraz MEiN.
W przestrzeniach wspólnych (hol) w budynku szkolnym obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły!
Za zaopatrzenie dziecka w maseczkę odpowiadają rodzice!
Wyprawka dzieci 6-letnich
Wyprawka dzieci 4 i 5 letnich
List Ministra Zdrowia w sprawie szczepienia uczniów
List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!
Piszę do Państwa by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje.
Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski.
Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze. Kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią i koniecznością ochrony zdrowia oraz życia ludzkiego procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, ale wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek. Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi. Wydanie pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemiczno-farmaceutycznych. Wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek przeciw COVID-19, w tym przeciwskazania oraz działania niepożądane określają Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) dla poszczególnych szczepionek, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dwa produkty:
- Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech
- Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.
Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo) Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty.
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%). Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane.
Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.
Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.
Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane.
W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: http://szczepienia.pzh.gov.pl/ oraz Europejski Portal Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja w języku polskim pod adresem: https://vaccination-info.eu/pl?fbclid=IwAR04VBI7NzIFAHRppffRIVtC1WyX1vr9a-bJ9-QfVkjyxEol9xUwc9G9J_k).
Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Anna Goławska
Podsekretarz Stanu
Szczepienie uczniów w wieku 12-18 lat
Film na temat szczepień dzieci i młodzieży
Wycieczka w ramach języka kaszubskiego kl. 4, 5, 6, 8
- 21
Wycieczka w ramach języka kaszubskiego kl. 4, 5, 6, 8
22 czerwca 2021 roku uczniowie, którzy przez cały rok uczęszczali na lekcje języka kaszubskiego wyruszyli w kierunku Pruszcza Gdańskiego, aby na własne oczy zobaczyć zrekonstruowaną Faktorię Rzymską. Faktoria pochodzi z czasów, gdy na nasze tereny przybywali Rzymianie po BURSZTYN. Jest to zrekonstruowana osada Gotów z charakterystycznymi chatami.
Podczas drogi podziwialiśmy piękne krajobrazy i poznawaliśmy historie mijanych budowli i terenów. Nie dało się nie zauważyć różnicy krajobrazu Kaszub Środkowych i terenów okalających Gdańsk.
Po przyjeździe do Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim Pani z muzeum, specjalnie dla nas, otworzyła nam wcześniej bramy Faktorii. Zwiedzaliśmy chaty i budowle w osadzie. Mogliśmy dotknąć zrekonstruowanych urządzeń Rzymian takich jak: Taran, czy Koń Trojański. Obejrzeliśmy też prezentacje multimedialne, tablice interaktywne z informacjami na temat wykopalisk dotyczących plemion Gotów i Celtów z naszych terenów oraz filmiki z inscenizacjami przedstawiającymi życie na Kaszubach przed dwoma tysiącami lat. Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się rodziny bażantów i stary kozioł z pięknymi rogami i długą brodą.
Następnie przyjechaliśmy do Starego Miasta w Gdańsku i tam odbyliśmy spacer malowniczymi uliczkami miasta. Przeszliśmy przez Targ Węglowy, Złotą Bramę, ulicą Długą, minęliśmy dom Uphagena, Fontannę Neptuna i dotarliśmy do Ratusza Głównego Miasta. W Ratuszu pani przewodnik oprowadziła nas po pomieszczeniach i salach, przedstawiając nam historię i funkcjonowanie dawnej Rady Miasta. Z Wieży Ratusza podziwialiśmy Panoramę Gdańska rozpoznając charakterystyczne budowle tego miasta.
Przed wyruszeniem w rejs statkiem „Rubin” zdążyliśmy zwiedzić Kościół Mariacki i przejść się najsłynniejszą uliczką Gdańska – ulicą Mariacką.
Kolejnym punktem programu był rejs do Sopotu. Rozpoczęliśmy go na Motławie. Z pokładu statku zwiedzaliśmy port i Stocznię Gdańską. Widzieliśmy przeładunek towarów na statkach oraz statki w budowie na Suchym Doku. Po drodze diametralnie zmieniła się pogoda: po przejściu burzy, upalny dzień zamienił się w chłodny i deszczowy.
Podziwianie pięknego Molo i najbardziej charakterystycznych budowli Sopotu – Grand Hotelu, latarni, krzywego domu na Sopockim „Monciaku” odbyliśmy już bardzo pobieżnie przy bardzo niesprzyjającej aurze. Zmarznięci dotarliśmy do autokaru, lecz podróż do domu bardzo się wydłużyła ze względu na jazdę w zakorkowanych ulicach Trójmiasta. Do domu wróciliśmy zmęczeni, lecz zadowoleni i pełni wrażeń .
J.S.
Wycieczka po Kaszubach
- 21
Wycieczka po Kaszubach
16 czerwca 2021r. uczniowie, którzy przez cały rok uczęszczali na lekcje języka kaszubskiego, przed 800 rano wyjechali ze szkoły w kierunku Żarnowca. Podczas drogi mieli okazję, aby posłuchać różnych historii dotyczących mijanych terenów. Mogli też zaobserwować różnice między krajobrazem Kaszub Środkowych i Północnych oraz oddzielającą je morenę czołową.
Po jakże radosnej godzinie podróży przyjechaliśmy do Klasztoru w Żarnowcu. Klasztor powstał o około 1245r. jako zakon żeński Cysterek, który był ściśle związany z klasztorem Cystersów w Oliwie. Zakonnicy zakładali ogrody i sady oraz edukowali naszych pradziadków, jak je prowadzić- między innymi także i w Pobłociu: (Cysterki z żarnowca podobnie jak Norbertanki z Żukowa zajmowały się haftem i również miały wpływ na haft kaszubski).
W przepięknym wnętrzu klasztoru udało nam się zwiedzić skarbiec klasztoru - Opactwa Benedyktynek i zobaczyć jego cenne eksponaty.
Kolejnym punktem programu wycieczki był relaks na przystani w Lubkowie, nad jeziorem Żarnowieckim, z widokiem na malownicze wzgórza okalające dolinę i wkomponowaną w pejzaż elektrownię szczytowo -pompową. To wszystko podziwialiśmy z przystani i z pokładu potężnej motorówki, mknącej z zawrotną prędkością po wodach jeziora.
Potem przyszedł czas na korzystanie z prawa Archimedesa i rozwijanie umiejętności sterowania kajakiem na krętej rzece Piaśnicy. Płynęliśmy wśród dziewiczych nadmorskich łąk, między wysokimi trzcinami, co chwila wpadając na innych uczestników spływu lub lądując w bagnistym brzegu. Po 1,5 godzinnych zmaganiach dotarliśmy do Bałtyku na plażę w Dębkach. Plaża była fantastyczna, woda w morzu mokra, słona i cudownie ciepła, zachęcająca do kąpieli.
Pobyt nad wodą był niezwykle przyjemny, ale w programie wycieczki był jeszcze pobyt w Parku Linowym. Tam uczestnicy wycieczki mogli spróbować swoich sił na wysokości. Każdy z uczestników ukończył swój tor/poziom parku linowego i poznał jakie są jego możliwości pokonania własnych słabości i lęków.
Pozytywnie zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domu. Każdy z nas miał wiele do opowiadania o swoich doświadczeniach i wrażeniach z tej wycieczki.
J.S.
Ogólnopolskiego konkursu historycznego „W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym”!
Natalia Wysocka uczennica klasy 7 finalistką ogólnopolskiego konkursu historycznego „W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym”!
Konkurs ten jest poświęcony upamiętnieniu dziejów ziemiaństwa i ich służby na rzecz państwa i społeczeństwa w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Obiektem ich zainteresowania była działalność charytatywna, organizacyjna, gospodarcza i edukacyjna w lokalnym środowisku wiejskim, ale także służba w dyplomacji, administracji państwowej i strukturach ówczesnego samorządu. Elementem niezbędnym było oparcie swej pracy na źródłach historycznych, a szczególnie docenione były prace prezentujące nieznane szerzej postaci, rodziny i miejsca, w których ta działalność miała wyjątkowe znaczenie dla rozwoju regionu i lokalnego środowiska.
Natalia przygotowała pracę multimedialną o ks. płk. Józefie Wrycza, patronie naszej szkoły w roku szkolnym 2018/19. W trakcie kompletowania materiałów o „księdzu generale” Natalia wraz rodzicami odwiedziła miejsca związane z działalnością tej ważnej dla Polaków i Kaszubów postaci. W eliminacjach wojewódzkich praca Natalii Wysockiej zajęła I miejsce. W wielkim finale organizowanym przez IPN Kraków zajęła ostatecznie VII miejsce!
T.L.
Podziękowania
WAKACJE - BEZPIECZNY WYPOCZYNEK
Archiwum Aktualności