1 marca w naszej szkole odbyły się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które są połączone ze świętem naszego szkolnego patrona. Uroczystość ta ma na celu upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej. To ważne święto jest poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawiali opór sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Święto Patrona Szkoły rozpoczęliśmy od mszy świętej, która została odprawiona przez miejscowego ks. proboszcza Andrzeja Kmiecik w pobliskim kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Strzepczu. Udział we mszy św. wzięli uczniowie z klas IV- VIII wraz z wychowawcami, panią dyrektor oraz zaproszonymi gośćmi. Podczas liturgii towarzyszyły nam z naszej i okolicznych szkół poczty sztandarowe, które były ustawione po obu stronach nawy. Uczeń klasy VI- Ksawery Laskowski będący ministrantem pomógł kapłanowi w sprawowaniu Eucharystii. Jej podniosłego charakteru dodało przeczytanie pierwszego czytania przez uczennicę Martę Leyk oraz pięknie zaśpiewany psalm przez uczennicę Zofię Laskowską. Karolina i Magdalena Derkowskie odczytały modlitwę wiernych, którą przygotowała nasza katechetka- pani Justyna Błaszkowska. Modliliśmy się za podporucznika Anatola Radziwonika, aby jego czyny za życia jako obywatela i patrioty były inspiracją oraz natchnieniem dla ludzi młodych do pamiętania o wartościach istotnych: Bogu, Rodzinie, Ojczyźnie, zwłaszcza w tych trudnych czasach oraz za „Żołnierzy Wyklętych”, aby pamięć o ich walce i poświęceniu dla Narodu trwała wiecznie w świadomości pokoleń, a ofiara ich życia była przykładem najwyższego umiłowania Ojczyzny, Prawdy i Wolności. Ksiądz proboszcz wygłosił homilię podczas, której padły dobrze nam znane słowa, abyśmy się w życiu kierowali dobrem, zaś największe wspólne wartości odgrywały ważną rolę w społeczeństwie człowieka, a jego bogactwem był szacunek człowieka dla człowieka.
Po powrocie z kościoła odbyła się w naszej placówce dalsza część obchodów. Najpierw udaliśmy się na zewnątrz budynku. Tam przed tablicą pamiątkową poczet flagowy w składzie: Magdalena Dosz, Anna Koss i Igor Treder zawiesili flagę, a zebrani odśpiewali hymn państwowy. Następnie dyrektor Gminnego Domu Kultury- pani Krystyna Hajbowicz przywitała przybyłych gości, a oficjalne delegacje złożyły przed tablicą pamiątkową wiązanki kwiatów, w tym uczniowie klasy V- Antonina Lipska, Dacjan Pulcyn wraz z wychowawczynią i przedstawicielką Rady Rodziców- panią Mariolą Rzemieniak. W międzyczasie nasz pan od muzyki- Łukasz Baranowski odegrał pieśń patriotyczną „Śpij Kolego”. Po wprowadzeniu sztandarów do budynku szkoły miała miejsce druga część uroczystości przy panteonie patronów. Tu jeden z naszych nauczycieli- pasjonat historii pan Jerzy Skielnik przybliżył nam sylwetkę tegorocznego patrona szkoły Anatola Radziwonika pseudonim „Olech”. Kolejnym punktem programu było odsłonięcie tabliczki upamiętniającej podporucznika przez sekretarza Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność w Gdańsku i przewodniczącej „Solidarności” Pracowników Oświaty w Wejherowie - panią Ewę Rocławską. Potem pani dyrektor- Marzena Majcher przywitała zaproszonych gości i zapowiedziała część artystyczną przygotowaną przez panią Monikę Milewczyk w wykonaniu naszych uczniów. Uczniowie opowiadali o niezwykłej, wyjątkowej, codziennej, a nie docenianej dzisiaj Wolności. Program scenariusza zawierał pieśń: „Wolność - Te Deum”, piosenkę patriotyczną: „Taki kraj”, które były przeplatane recytacjami wierszy: „Panie Generale”, „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, a dopełnieniem był taniec patriotyczny z flagą w biało- czerwonych barwach w wykonaniu uczennic klasy III: Liliany Malinowskiej, Natalii Leyk, Agaty Sikora i Martyny Laskowskiej. Po wzruszającej części artystycznej pan Wiesławie Bobkowskim ze Stowarzyszenia kpt. Antoniego Rymszy ps. Maks z Choczewa opowiedział o polskości utrzymywanej przez pozostałych na Kresach Wschodnich Polaków. W dalszej części naszego święta miały miejsce wystąpienia gości min. Dyrektora Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Gdańsku - dr Jerzego Wiśniewskiego, pani Wójt - Bogusławy Engelbrecht, która odczytała list od Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej pana Władysława Kosiniak- Kamysz, pana Jana Wojewskiego, pani Ewy Rocławskiej, wnuczki żołnierza Gryfa Pomorskiego – pani Arlety Formela, przewodniczącego Rady Gminy - Tadeusza Klein. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach zgodnie podkreślali ważność Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dla całej gminy i społeczności szkolnej, która jest nam potrzebna, żeby wychować współczesne i przyszłe pokolenia. To pamięć o bohaterach, którzy umiłowali swoją Ojczyznę oraz forma uczczenia ich walki, ofiary, bólu i cierpienia jakiego doznawali przez wszystkie lata walcząc o suwerenność i niepodległość Polski.
Na koniec uczennica klasy VII Oliwia Stenka, która miała zaszczyt prowadzić dzisiejszą uroczystość w imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie podziękowała za udział w obecnym wydarzeniu związanym z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Świętem Patrona naszej szkoły oraz wyraziła nadzieję, iż panująca tu życzliwa atmosfera pozostanie na długo w naszej pamięci, jednocześnie zachęciła zaproszonych gości do wpisania się do szkolnej księgi pamiątkowej i zaprosiła w imieniu rodziców dzieci oraz uczniów na poczęstunek.
Tegoroczna lekcja historii stanowi kolejny moment refleksji nad naszą historią oraz duchem walki o wolność i godność Ojczyzny. Dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym gościom, a także dyrektorom placówek oświatowych i wychowawczych, radnym oraz sołtysom naszej gminy, emerytowanym dyrektorom paniom: Danucie Miecznikowskiej i Helenie Lech, mieszkańcowi Pobłocia- byłemu więźniowi niemieckiego obozu panu Kazimierzowi Bojanowskiemu, wnuczce Posła na Sejm II RP, komendanta TOW “Gryfa Pomorskiego” - Arlecie Formela, którzy swoją obecnością nadali naszym obchodom niezwykłego charakteru.
Ponadto dziękujemy tym, którzy przyłączyli się do zorganizowania tej uroczystości, którzy swoją pracą i poświeceniem przyczynili się do jej uświetnienia:
- uczniom: Zuzannie Stenka, Weronice Paczuła, Helenie Błaszkowskiej, Zuzi Bogotko, Jakubowi Gojtowskiemu, Klaudii Herold, Karolowi Laskowskiemu, Bartkowi Leyk, Kacprowi Rumpczyk, Weronice Sobolewskiej, Wiktorii Barzowskiej, Mateuszowi Wysockiemu, Jakubowi Laskowskiemu i Szymonowi Szulc,
- Radzie Rodziców za wsparcie organizacji uroczystości i przygotowanie poczęstunku dla gości,
- dyrektor Gminnego Domu Kultury – p. Krystynie Hajbowicz za pomoc w organizacji uroczystości i ufundowanie poczęstunku dla uczniów i pocztów sztandarowych
- pani Grażynie Langa za przygotowanie scenariusza całej uroczystości,
- pani Justynie Czaja za przygotowanie zaproszeń dla gości,
- paniom Karolinie Wysockiej i Marlenie Fugiel za przygotowanie ściany z tabliczkami upamiętniającymi patronów oraz dekoracje na holu,
- za przygotowanie szatni oraz miejsc dla gości pani Teresie Ryngwelskiej- Krause i panu Marcinowi Pranga,
- za gazetkę na holu: paniom Edycie Zaborowskiej i Sylwii Pranczke,
- za zdjęcia i gazetkę na sali gimnastycznej pani Patrycji Bladowskiej,
- za przygotowanie sali gimnastycznej z poczęstunkiem, paniom: Izabeli Klein, Dorocie Okroj i Barbarze Keller,
- za przygotowanie terenu szkoły, paniom: Marzenie Uzdrowskiej-Cierockiej, Katarzynie Derkowskiej i Emilii Sikora,
a przede wszystkim pani dyrektor i pani Renacie Milewczyk za serce, zaangażowanie i życzliwość włożone w trosk o dobre imię szkoły.
W.L.