Tegoroczne obchody 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę miały w naszej szkole wyjątkowy charakter.
10 listopada br. (w piątek) o 830 odbył się apel, w którym uczestniczyły wszystkie klasy oraz dzieci z przedszkola i oddziału zerowego. Uczniowie przybyli na tę uroczystość w odświętnych, galowych strojach, z przypiętymi kotylionami, przygotowanymi pod kierunkiem p. Doroty Okroj przez klasę VII.
Podczas apelu uczniowie z klas VI- VIII przypomnieli kluczowe fakty związane z walką o niepodległość. Program artystyczny nie tylko przybliżył ważne wydarzenia z przeszłości Polski, ale posiadał także wyraźny rys regionalny, dotyczący naszej „Małej Ojczyzny”. Przedstawiał sylwetki osób, które miały wpływ na losy Polski i kształt granic II Rzeczypospolitej. Najważniejszą, przywołaną podczas uroczystości postacią był wywodzący się z naszych terenów i spokrewniony z częścią uczniów naszej szkoły, p. Antoni Miotk -przedstawiciel najbardziej poszkodowanej rodziny w wydarzeniach z 1944 r., które miały miejsce na Różnym Dębie- przysiółku Będargowa.
Podczas apelu informacje historyczne przeplatały się z pieśniami patriotycznymi, wspólnie śpiewanymi przez wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Montaż słowno- muzyczny poruszył serca całej społeczności szkolnej.
Po apelu uczniowie klas V- VIII wraz z nauczycielami udali się szkolnym autobusem na miejsce tragedii z 20 czerwca 1944r. do Różnego Dębu, do Będargowa. Tam uczestnicy zmówili modlitwę i zapalili znicze w intencji pomordowanych oraz spotkali się z panią Miotk (żoną wnuka Ignacego Miotk jednego z zamordowanych), która przedstawiła zebranym przebieg zdarzeń niemieckiej akcji z 1944r. Pokazała plac, na którym kiedyś były ustawione zabudowania, które na rozkaz Niemieckiego Gestapo zostały spalone i zrównane z ziemią. Wskazała także usytuowanie bunkra, w którym ukrywali się partyzanci oraz miejsce egzekucji 10 zakładników.
W międzyczasie do Łebna, wraz z opiekunami przyjechali uczniowie klas I- IV, którzy udali się na miejscowy cmentarz. Tam oddali hołd pomordowanym ofiarom z Różnego Dębu i „Marszu śmierci”.
O godzinie 11 wszyscy uczestnicy wyjazdu zgromadzili się w kościele parafialnym w Łebnie, aby wziąć udział we mszy świętej. Mszę świętą w w intencji pomordowanych na Różnym Dębie i poległych w walce o wolną Polskę odprawił ks. proboszcz parafii Łebno-Mieczysław Guzmann.
Po mszy św. nastąpił powrót do szkoły. O godzinie 1300 uczniowie kl. VI-VIII udali się do lasu w Zęblewie na miejsce czasowego pochówku ofiar zbrodni na Różnym Dębie w latach 1944-4, gdzie zapalono znicze.
Młodzież uczestnicząc w Obchodach Święta Niepodległości miała okazję uczcić pamięć bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, a także poznać tajemnice historii lokalnej społeczności, odkrywając w ten sposób bogactwo dziedzictwa narodowego i wkład swoich przodków w odzyskanie niepodległości. Historia, patriotyzm i edukacja połączyły się, tworząc inspirujący obraz ”Małej Ojczyzny”.
Dziękujemy firmie przewozowej PKS Gdynia, która dowoziła nas do miejsc pamięci.