Wesołych Świąt!
Spotkanie świąteczne
- 4
21 XII uczniowie klasy trzeciej zaprosili swoich młodszych kolegów z przedszkola i zerówki, aby przeczytać im krótkie opowiadanie o Bożym Narodzeniu. Młodsi z zainteresowaniem i skupieniem wsłuchiwali się w opowieść wigilijną oraz specjalne - „przedpremierowe” wykonanie pastorałki przygotowywanej przez trzecioklasistów na szkolną wigilię. Spotkanie stanowiło też okazję do wzajemnej integracji.
T. R.-K.
List Pani Minister Barbary Nowackiej
Żëczimë zdrowëch, wiesołëch ë redotnëch Gòdów.
Wyniki szkolnego etapu Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy oraz Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego
Spotkanie z „Kaszubakami” – przyjaznymi stworkami z kaszubskiego folkloru
- 11
20 grudnia 2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem Andrzejem Lanc, autorem książki „Kaszubaki. Bajki o stworach z kaszubskiej paki”. Przedszkolaki, oddział zerowy i uczniowie klas I -III uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego mieli okazję osobiście poznać pluszaki przedstawiające kaszubskie stwory m. in.: stolema Stacha, mòrzëcę Maruszkę, klabaternika Kadzmiérza, grzenia Genie, góstka Gwideka i môłniô Mundeka, którzy mieszkają w wiosce Luźne Bùksë i przyjaźnią się z dziećmi: Jagódką i Józkiem. Podczas prezentacji multimedialnej pt. „Gòdë, czyli Boże Narodzenie w Luźnych Bùksach”, prowadzący przybliżył dzieciom, kaszubskie tradycje bożonarodzeniowe. Uczestników spotkania bardzo zainteresowała przedstawiona przez pana Andrzeja baśń, a także przyjazne pluszowe stworki z kaszubskiego folkloru. Dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej zadeklarowały naszemu gościowi, że z pewnością przeczytają całą książkę, ponieważ są ciekawe dalszych przygód poznanych bohaterów.Wyżej wymieniona książka dołączyła już do zbioru naszej szkolnej biblioteki.Bardzo dziękujemy panu Andrzejowi Lanc za miłe i ciekawe spotkanie, podczas którego dzieci wzbogaciły wiedzę o kaszubskim folklorze i tradycji.
G.L
Wojewódzki Konkurs Geograficzny „Świat w lapbooku”
W listopadzie/grudniu ośmioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w konkursie pod hasłem „Rowerem przez Kaszuby” .
Celem konkursu było m.in. zachęcanie uczniów do poszerzania swojej wiedzy geograficznej, wiedzy o regionie, rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji, rozwijanie zainteresowania światem, podróżami.
W etapie szkolnym wzięli udział uczniowie klasy szóstej: Anastazja Klawikowska, Karol Laskowski, Ksawery Laskowski, Zofia Laskowska, Bartek Leyk, Marta Leyk i uczniowie klasy siódmej: Magdalena Derkowska, Oliwia Stenka.
Wszyscy uczniowie wykonali ciekawe, staranne, przemyślane lapbooki, w związku z tym bardzo trudny okazał się wybór tylko dwóch prac, które zostały wysłane na kolejny etap konkursu.
Do etapu drugiego zakwalifikowała się praca Anastazji Klawikowskiej i Zosi Laskowskiej.
Zakończenie projektu Klub z Kulturą
- 2
W czwartek 14.12.2023 r. uczestnicy zakończyli wspaniałą przygodę z projektem Klub z Kulturą. Były to owocne 4 miesiące pracy, świetnych warsztatów i wyjazdów. Projekt pokazał nam, że osoby niepełnosprawne żyją “normalnie”, ale muszą pokonywać wiele trudności dnia codziennego.
Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Linia przedstawiła założenia programu “Fajna Ferajna” oraz cele i działania projektu. Następnie każda ze szkół biorących udział w projekcie zdała relację i podzieliła się swoimi wrażeniami z poszczególnych wydarzeń. Nasza szkoła podsumowała spotkanie mikołajkowe, które odbyło się 6 grudnia w Strzepczu. Uczennice zaprezentowały wspólnie przygotowany plakat oraz podziękowały za możliwość udziału w tak fantastycznym programie. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek z okazjonalnym tortem.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Fajna Ferajna” – edycja I.
P.B
Malinczi, znóny kùchôrze.
Świąteczne warsztaty
- 24
Świąteczne warsztaty
14 grudnia odbyły się świąteczne warsztaty dla rodziców i dzieci w klasie pierwszej. Na rodziców i dzieci czekały przygotowane cztery stanowiska. Na pierwszym uczestnicy mogli zagrać w „kółko-krzyżyk”, na drugim wykonywali stroiki na kawałku drewna, na trzecim robili lampiony ze słoików, a na ostatnim wykonali bombki, które powiesiliśmy na szkolnej choince. Dzięki warsztatom rodzice i dzieci mieli okazję zatrzymać się w tym przedświątecznym pędzie i przy świątecznej muzyce miło spędzić razem czas.
S.P.
Wyniki gminnego konkursu
Kiermasz świąteczny
Mikołajki
- 51
MIKOŁAJKI
Zgodnie z tradycją 6 grudnia uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole mikołajkowe święto. W dniu mikołajek nasze przedszkolaki zamieniły się w pomocników Mikołaja i przyszły do przedszkola w czerwonych strojach i czapeczkach. Już od rana zastanawiały się, czy Mikołaj odwiedzi ich salę i czy przyniesie prezenty. Po przyjściu Mikołaja dzieci przywitały się z niezwykłym gościem i zaprezentowały piosenki przygotowane specjalnie dla Niego. Mikołaj był zachwycony i rozdał wszystkim dzieciom prezenty.
Dziękujemy kochany Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas! Dziękujemy za wszystkie wspaniałości i wprowadzenie nas w czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia!
J. Cz.
Teatrzyk kamishibai dla Rodziców
- 1
6 grudnia br. odbyło się w naszej szkole spotkanie dla Rodziców uczniów trzeciej klasy. Późnym popołudniem do szkoły tłumnie przybyli zaproszeni goście, aby obejrzeć spektakl przygotowany przez trzecioklasistów. Dzieci w formie teatrzyku kamishibai zaprezentowały legendę „O poznańskich koziołkach”. Do tego wydarzenia trzecioklasiści, pod kierunkiem swojej wychowawczyni, przygotowali się bardzo starannie. Uczniowie samodzielnie i niezwykle pomysłowo wykonali ilustracje i opracowali teksty. Widzom bardzo podobał się teatrzyk, mali artyści zebrali zasłużone pochwały i brawa. Po spektaklu dorośli zasiedli do wspólnego, odświętnego stołu i przy filiżance kawy mieli chwilę czasu na wspólne rozmowy i swoje wspomnienia z lat szkolnych. Słodki poczęstunek i soki otrzymali także mali artyści.
Jako wychowawca klasy III bardzo dziękuję Rodzicom nie tylko za obecność, ale także za wszelką pomoc, wsparcie, a przede wszystkim za serdeczną i bardzo miłą atmosferę, którą Państwo stworzyliście.
Wychowawca kl. III
T. R.- K.
Św. Mikołaj w “Klubie z Kulturą”
- 2
06.12.2023 r. uczestnicy “Klubu z Kulturą” mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Nadchodzące święta każdy zapamięta” wykonaniu aktorów Teatru Maska z Krakowa. Główną bohaterką była mała Zosia, która postanowiła sprawdzić, czy św. Mikołaj naprawdę istnieje? Czy jeśli nie będzie grzeczna to zostawi jej prezent? Psociła cały czas i zachowywała się niewłaściwie wobec swoich rodziców i młodszego brata. Ostatecznie jednak udało się przekonać Zosię, że się myliła i dziewczynka napisała list z przeprosinami do Św. Mikołaja.
Po przedstawieniu każde dziecko miało chwilę na rozmowę z Mikołajem oraz otrzymało upominek.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Fajna Ferajna” – edycja I.
P.B
Kolędowanie
Grupa kolędnicza Pastuszków z SP w Pobłociu rozpocznie starym polskim zwyczajem kolędowanie:
11.12 (poniedziałek) od 14.30 w Lewinku
12.12 (wtorek) od 16.00 w Pobłocie wieś
13.12 (środa) od 15.00 w Pobłocie ul. Dąbrówka i okolice
15.12 (piątek) od 14.30 w Lewinie.
Grupa Gwiżdży odwiedzi mieszkańców Smażyna 31.12.2023r od godz. 16.00
Informacja dotycząca rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028
Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole
- 14
Pierwszego grudnia 2023 r., z inicjatywy samorządu uczniowskiego, został zorganizowany w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Głównym celem tego niecodziennego świętowania, było przypomnienie bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Na szkolnym holu można było spotkać wiele znanych bajkowych postaci – królewny, księżniczki, Czarnego Kota i wiele, wiele innych. Aby spędzić ten dzień wyjątkowo, podczas przerw można było posłuchać muzyki bajkowej i wziąć udział w różnych zabawach, które przeprowadziła p. Izabela Klein (opiekun samorządu uczniowskiego). Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudził teleturniej ”Jaka to melodia”. Każdy podający poprawną odpowiedź zostawał nagrodzony. Nie zabrakło również seansu filmowego dla najmłodszych dzieci. Przedszkolaki, zerówka i klasy I – III obejrzały bajkę pt.: „Dobry dinozaur”.
Spektakl filmowy dostarczył dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji.
Dziękujemy nauczycielom i dzieciom za pomysłowe przebrania, dzięki którym nasza szkoła zmieniła się w bajkową krainę.
Zorganizowany Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole, to także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. Wartościowe książki kształtują odpowiednie postawy moralne, rozwijają pamięć, dziecięcą fantazję, a także bogacą słownictwo i uczą ortografii.
Zatem czytajmy małym dzieciom, a starszych zachęcajmy do samodzielnego czytania.G. L
“Kicia Kocia” w Klubie z Kulturą
- 7
“Kicia Kocia” w Klubie z Kulturą
W środę 29.11. 2023 r. uczestnicy projektu mieli okazję się spotkać z ulubioną bohaterką książek dla dzieci Kicią Kocią. Przyjechała ze swoją opiekunką - Bajanką. Dzieci przeniosły się do krainy książek, poznały niektóre z przygód Kici Koci i jej przyjaciół. Podczas wizyty kotki i Bajanki dzieci wspólnie kolorowały zaczarowaną książkę, grały w zespole muzycznym, obserwowały magiczne eksperymenty i latały samolotem. Ważnym przesłaniem poruszonym na spotkaniu było uzmysłowienie uczestnikom, że dobro zawsze do nas wróci. Dzieci otrzymały dyplomy przyjaciół Kici Koci i drobne upominki.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Fajna Ferajna” – edycja I.
P.B.
Zabawa andrzejkowa
- 24
„Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”
22 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowaliśmy andrzejki. W zabawie tanecznej uczestniczyły dzieci z przedszkola, zerówki i klas I- III. Nad oprawą muzyczną czuwał p. Łukasz, nauczyciel muzyki w naszej szkole. Wspólne pląsy, tańce i zabawy wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Były też wróżby, quizy i słodki poczęstunek.
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to tylko zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że wróżby mogą się spełnić.
S.P.
Archiwum Aktualności