Dzień Rodziny
- 23
Z wizytą w przeszłość
W czwartek 27 czerwca 2019r. naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście: Panowie Szymon i Roman Rogowscy, których ojciec Tadeusz i wujek Stanisław urodzili się w Pobłociu i zostali ochrzczeni w Strzepskim kościele. Zapisy w szkolnej kronice podają, iż Pan Izydor Rogowski -dziadek naszych gości - uczył w Pobłociu. Szkoła liczyła wówczas 4 oddziały. Pan Izydor funkcje nauczyciela w Pobłociu pełnił ponad rok, po czym został oddelegowany w 1926 r. do organizowania kolejnych polskich szkół, by ostatecznie osiąść w okolicach Bydgoszczy. Rodzina pana Izydora mocno jest związana ze szkolnictwem. Syn Tadeusz oraz jego żona Sabina (rodzice naszych gości) byli nauczycielami, p. Szymon jest emerytowanym pracownikiem naukowym Akademii Pomorskiej w Słupsku, który kształcił wiele roczników nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Drugi syn Roman jest inżynierem, ale jego żona, także była nauczycielką. Panowie z wielkim sentymentem oglądali miejsce pracy ich dziadka i urodzin ojca. Przyjemnie spojrzeć na szkołę oczami ludzi, dla których jest ważnym etapem ich życia.
Wycieczka do Elbląga- Buczyńca
- 9
3 czerwca 2019 odbyła się wycieczka dla uczestników zajęć języka kaszubskiego klas V-VIII do Elbląga – Buczyńca. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy z Pobłocia. Podczas podróży zwracaliśmy uwagę na różnice krajobrazu Kaszub Północnych i terenów Żuław. Przejeżdżaliśmy przez ziemię gdzie zginął św. Wojciech i św. Dorota. W Elblągu zapoznaliśmy się historią powstania miasta i portu Podziwialiśmy krajobraz, historię i warunki życia naszych przodków i ich sąsiadów Prusów. Żeglując po Kanale Elbląskim poznaliśmy jego XIX-wieczne rozwiązania technologiczne. Płynęliśmy statkiem przez rezerwat ornitologiczny na jeziorze Druzno, gdzie usłyszeliśmy historię legendarnej osady Truso. Trasa rejsu przebiega przez odcinek Kanału Elbląskiego, na którym znajduje się system 5 pochylni, uważany za jeden z najznakomitszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie .W Buczyńcu zwiedzaliśmy Izbę Historii Kanału Elbląskiego, która prezentuje historię Kanału Elbląskiego i zasady działania urządzeń hydrotechnicznych wchodzących w skład kanału – śluz i pochylni. Na zakończenie oglądaliśmy film o Kanale Elbląskim. Wracaliśmy trasą, z której można podziwiać przepiękną panoramę Gdańska. W domu byliśmy późnym popołudniem.
Jerzy Skielnik
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019
- 1
Tegoroczne zakończenie roku szkolnego obchodziliśmy w środę 19 czerwca. W tym dniu o godzinie 10.00 w naszej szkole, po raz ostatni przed wakacyjną przerwą, rozległ się dzwonek.
Nad ceremoniałem uroczystości szkolnej czuwała uczennica klasy VII – Aleksandra Kotłowska. Akademię rozpoczęliśmy na placu przed szkołą. Zgodnie z tradycją, uroczyście
wprowadzono Poczet Sztandarowy, podniesiono biało-czerwoną flagę na maszt i wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Państwowy. Następnie prowadząca przywitała panią wójt Bogusławę Engelbrecht, rodziców i opiekunów, panią dyrektor, grono pedagogiczne, pracowników szkoły, a przede wszystkim swoje koleżanki i kolegów. Po krótkim wystąpieniu pani dyrektor Marzeny Majcher przeszliśmy na hol szkolny, aby tam kontynuować uroczystość. Ósmoklasiści złożyli Ślubowanie iż będą godnie służyć naszej Ojczyźnie i dumnie nosić miano absolwentów Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych Pobłociu. Po tym bardzo ważnym wydarzeniu głos zabrała klasa VII przedstawiając krótkie fraszki o każdym z absolwentów. Humorystyczne wierszyki, rozbawiły nie tylko uczniów kl. VIII, ale całą społeczność szkolną. Występ klasy siódmej był swoistą rozgrzewką przed przedstawieniem kabaretowym przygotowanym przez uczniów klasy VIII. Wszyscy na długo zapamiętamy popisy aktorskie naszych absolwentów, którzy odegrali scenki szkolne począwszy od zerówki, poprzez kolejne lata, aż do klasy ósmej. W poszczególnych postaciach, nauczyciele rozpoznawali siebie, poprzez charakterystyczne fryzury, stroje, styl bycia itd. Występ rozbawił i wzruszył publiczność do łez. Po brawurowym przedstawieniu klasy ósmej nadszedł czas na uhonorowanie wyróżniających się absolwentów, którzy otrzymali nagrody książkowe od wychowawcy, p. Doroty Okroj, od wójta Gminy Linia p. Bogusławy Engelbrecht i p. dyrektor- Marzeny Majcher. Wzruszającym momentem było wręczenie przez p. dyrektor listów gratulacyjnych Rodzicom i Opiekunom wyróżniających się uczniów. Następnie wszyscy uczniowie klasy ósmej otrzymali świadectwa i podziękowali swojej wychowawczyni za pięcioletni trud włożony w ich wychowanie, a p. Dorota Okroj skierowała do nich kilka słów na pożegnanie. Uczniowie podziękowali także wszystkim pracownikom szkoły i obdarowali ich kwiatami. Uroczystość zakończenia roku szkolnego była doskonałą okazją by podziękować rodzicom zaangażowanym w działalność na rzecz naszej szkoły. W dalszej części uroczystości wychowawcy wręczyli świadectwa swoim wychowankom z klas I – VII, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, mieli wzorowe zachowanie i wysoką frekwencję. Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor – Marzena Majcher, która podziękowała pracownikom za współpracę i życzyła całej społeczności szkolnej udanych, radosnych i bezpiecznych wakacji .Uczniowie rozeszli się do swoich klas i tam otrzymali od wychowawców świadectwa, co oznacza, że nadeszły upragnione wakacje.
Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie akademii była p. Grażyna Lange i p. Wioletta Labuda, a nad całością czuwała p. dyrektor, Marzena Majcher.
Grażyna Lange
BEZPIECZNY WYPOCZYNEK
Projekt „Akademia Eksperymentu”
- 18
Uczniowie klasy I i II naszej szkoły brali udział w trwającym 5 miesięcy projekcie pt. „Akademia Eksperymentu”, do którego zostaliśmy zaproszeni przez Bibliotekę Publiczną w Lini. Projekt skierowany był do dzieci w wieku od 5 do 9 lat, a uczestnikami byli uczniowie ze szkół w Niepoczołowicach, Kętrzynie, Pobłociu i Strzepczu, rodzice oraz nauczyciele.
Celem projektu było przede wszystkim aktywne poznawanie otaczającego świata poprzez przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów, prowadzenie obserwacji oraz wyciąganie wniosków z przeprowadzonych działań. Dzieci pracowały w różnych zespołach, co pozwoliło im rozwinąć umiejętność współpracy i sprawiło, że nauka stała się wspólnym przedsięwzięciem, opartym na doświadczaniu, przeżywaniu i zaangażowaniu. Istotną częścią projektu było także poruszenie zagadnień dotyczących zdrowego stylu życia, głównie za sprawą zdrowego odżywiania się.
Projekt obejmował cykl zajęć oraz dwa wyjazdy:
- doświadczenia z powietrzem
- doświadczenia z wodą
- doświadczenia chemiczne
- warsztaty kulinarne prowadzone przez panią dietetyk
- wyjazd do Luzina na ścieżkę zdrowia połączony ze spotkaniem z leśnikiem
- wycieczka do Centrum Naukowego Experyment w Gdyni.
Na początku dzieci otrzymały zeszyty -„Dzienniki Odkrywców”, do których w trakcie warsztatów wklejały informacje na temat wykonywanych doświadczeń, a w domu lub w szkole wykonywały ilustracje tematyczne. Podczas warsztatów uczniowie obserwowali eksperymenty przeprowadzane przez panie bibliotekarki, wyciągali wnioski dotyczące obserwowanych zjawisk, a następnie sami przeprowadzali doświadczenia. Zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce było niezwykle ważnym elementem wszystkich warsztatów. Uczniowie pracowali w małych grupach, musieli ze sobą współpracować i to wspólne dążenie do celu sprzyjało integracji i uspołecznianiu dzieci.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne, dlatego też uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania i niczym prawdziwi naukowcy musieli wykazywać się nie tylko umiejętnościami i wiedzą, ale także cierpliwością, dokładnością, wspólnie cieszyli się z sukcesów, rozwiązywali problemy i ponawiali próby, jeżeli czegoś nie udało się osiągnąć za pierwszym razem.
Jednym z założeń projektu było wdrożenie uczniów do racjonalnego odżywiania się. Podczas warsztatów prowadzonych przez Panią dietetyk, dzieci zapoznały się z piramidą zdrowia i aktywności fizycznej, a w części praktycznej ze zdrowych produktów warzywno-owocowych, miodu, rodzynek, jogurtu przygotowywały koktajle, zdrową „Nutellę” i warzywne spaghetti. Warto dodać, że w tych warsztatach uczestniczyli także rodzice, którzy wraz z dziećmi degustowali przygotowane przysmaki. Dzięki temu spotkaniu wszyscy dowiedzieliśmy się, że zdrowe jedzenie może być pyszne i łatwe w przygotowaniu, a wspólne gotowanie z rodzicami może być ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu.
Program projektu obejmował także wyjazd do lasu do Luzina. W trakcie zajęć, pod kierunkiem pracowników Nadleśnictwa Strzebielino, dzieci rozpoznawały gatunki drzew, określały wiek drzew, oraz zdobywały podstawowe informacje na temat właściwego zachowania się w lesie. Panie bibliotekarki wyposażyły naszych małych naukowców w sprzęt, który pomagał w dokładnej obserwacji owadów żyjących w środowisku leśnym. Ważnym elementem wyjazdu były zabawy ruchowe na łonie przyrody.
Podczas trwania projektu odbyliśmy również wycieczkę do Centrum Naukowego Experyment w Gdyni. W Centrum Naukowym uczniowie najpierw samodzielnie mogli skorzystać z wielu interaktywnych stanowisk, przy których przeprowadzali doświadczenia i badali zjawiska z różnych dziedzin nauki, a następnie uczestniczyli w zajęciach pt. „Ale kosmos!”, prowadzonych przez animatorów. W czasie zajęć dzieci nie tylko zdobywały wiadomości na temat Układu Słonecznego, ale także świetnie się bawiły i wykonywały doświadczenia chemiczne. Uczniowie przekonali się między innymi o tym, jak wyglądają opady deszczu na Wenus oraz dlaczego powierzchnia Marsa jest rdzawa. To tylko niektóre tajemnice, jakie odkryli nasi mali badacze!
Uczniowie prowadzili również obserwacje przyrodnicze w swoich szkołach. Hodowaliśmy kiełki, fasolę, obserwowaliśmy wzrost roślin doniczkowych oraz ziemniaka. W klasowych kącikach książki, pojawiły się wspaniałe pozycje literatury naukowej przeznaczonej dla dzieci. Uczniowie chętnie korzystali z literatury, gdyż zarówno szata graficzna książek, jak i ich, treść przyciągały małych czytelników. Warto dodać, że podczas warsztatów w bibliotece uczniowie mieli także zajęcia z kodowania. Dzieci mogły skorzystać z trzech nowoczesnych robotów „Photon”: Zuzi, Zenka i Stasia. Oprócz świetnej zabawy, dzieci rozwijały swoją spostrzegawczość, wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia. Natomiast wychowawczynie ze zdumieniem obserwowały jak świetnie uczniowie radzą sobie z posługiwaniem się najnowszymi technologiami.
Zwieńczeniem projektu było jego uroczyste podsumowanie, które obyło się w naszej szkole 12.06.2019 r. Mieliśmy zaszczyt gościć organizatorki projektu: p. Zofię Cierocką i p. Małgorzatę Brzozowską, p wójt Bogusławę Engelbrecht, zastępcę przewodniczącego Rady Gminy Linia p. Mirosława Ellwart, dyrektorów szkół biorących udział w projekcie oraz jego uczestników, czyli dzieci z kl. I i II. Finał, jak sam projekt miał niezwykły przebieg, gdyż angażował i uczył dorosłych i dzieci. Pani Zofia Cierocka przypomniała najważniejsze momenty przedstawiając relację w formie prezentacji, a mali reprezentanci szkół zademonstrowali wybrane doświadczenia oraz podzielili się wrażeniami z minionego czasu. Podczas uroczystego podsumowania projektu odbył się pokaz iluzjonisty, p. Rafała Reszke. Występ wywołał uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników spotkania. Uroczystość zakończyła się pysznym i zdrowym poczęstunkiem.
Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w projekcie, gdyż jego forma, różnorodność i treść niezwykle ubogaciła nie tylko uczniów, ale także ich nauczycieli.
Joanna Grzenkowitz (wychowawca kl. II koordynator projektu w SP w Pobłociu)
Teresa Ryngwelska – Krause ( wychowawca kl. I SP w Pobłociu)
Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym
- 1
15 -16 czerwca 2019 r. Aleksandra Kotłowska uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu, reprezentowała Gminę Linia w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w Tenisie Stołowym, które odbyły się w Brzegu Dolnym. Udział w tej fazie rozgrywek zapewniło naszej uczennicy zdobycie złotego medalu w kategorii Kadetki podczas Wojewódzkich Mistrzostw w tenisie stołowym. Poziom rozgrywek ogólnopolskich był bardzo wysoki i chociaż Aleksandra nie zakwalifikowała się do ścisłej czołówki, to start w tak prestiżowej imprezie jest sukcesem sam w sobie. Dzięki uczestnictwu w zawodach, uczennica zdobyła większe doświadczenie, które z pewnością wpłynie korzystnie na rozwój Jej kariery sportowej. Gratulujemy Oli udanego startu i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w organizację wyjazdu Aleksandry Kotłowskiej na Mistrzostwa Polski LZS w Tenisie Stołowym.
Grzegorz Janneck
Podsumowanie Programu ,,Przyjaciele Zippiego”
Rok szkolny 2018/2019
W Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu po raz pierwszy został wdrożony program ,,Przyjaciele Zippiego”. Programem zostali objęci uczniowie klasy trzeciej. Celem programu było rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci oraz radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Program wskazywał jak szukać sposobów rozwiązywania problemów, jak prosić o pomoc i jak oferować pomoc innym. Najważniejszą zasadą było wybranie dobrego rozwiązania danego problemu, który pomoże poczuć się dziecku lepiej, a przy tym nie skrzywdzi innych.
Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, począwszy od grudnia 2018r. Zajęcia prowadziła p Grażynę Lange, która w ramach doskonalenia zawodowego uzyskała niezbędne kwalifikacje do przeprowadzenia w/w programu. Program składał się z 6 części, każda z nich zawierała odrębne opowiadania o przygodach; Sandy, Lili, Finna, Tiga, zilustrowane za pomocą obrazków wraz z zadaniami, które można było wykonywać różnorodny sposób: np. odpowiadać na pytania dotyczące tekstu, rysować , odgrywać scenki dramowe itp. Dzieci przestrzegały zasad obowiązujących w trakcie zajęć, stawały się one regułą życia w grupie. W celu wzmocnienia efektu programu, uczniowie otrzymywali również zadania do wykonania z rodzicami w domu.
Wychowankowie bardzo chętnie brali udział w spotkaniach w ramach programu ,,Przyjaciele Zippiego”, gdyż zajęcia miały określony rytm, a przy tym były ciekawe i różniły się od codziennych lekcji. Dzieci miały mnóstwo interesujących pomysłów, chętnie opowiadały o sytuacjach, które zdarzały się w ich życiu. Otwarcie mówiły o swoich uczuciach, nauczyły się pomagać innym, a także poznały różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Po każdym spotkaniu uczniowie wypełniali karty ewaluacyjne, wybierając słoneczko
i uśmiechniętą buźkę. Można wywnioskować, że spotkania dzieciom bardzo się podobały, a poprzez zabawę rozwinęły swoje umiejętności społeczne i emocjonalne.Na zakończenie programu w czerwcu, wręczono uczniom korony i pamiątkowe dyplomy.
Grażyna Lange
Konkursu „Przegląd Talentów Wokalnych”
- 2
W dniu 14 czerwca 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia odbył się konkurs „Przegląd Talentów Wokalnych”. Celem konkursu było: popularyzacja polskiej muzyki rozrywkowej, promocja utalentowanych dzieci i młodzieży, wymiana doświadczeń z zakresu upowszechniania młodzieżowej kultury muzycznej. Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Rzemieniak, Klaudia Uzdrowska, Katarzyna Kożyczkowska oraz Karolina Uzdrowska. Uczennice przygotowane zostały pod kierunkiem pana Adama Saneckiego, który tego dnia był także ich opiekunem.
A. Sanecki
Spotkanie ze strażakiem
- 3
Wizyta w naszej szkole strażaka młodszego aspiranta Radosława Wrońskiego z Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku (JRG Lębork) w szkole i przedszkolu wzbudziła wielki entuzjazm u dzieci.
W trakcie spotkania, gość zaznajomił dzieci z ciekawostkami związanymi z pracą zawodową strażaka, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną i jaki jest numer alarmowy, zdobyły wiadomości na temat pracy strażaków związanej z ratowaniem ludzi podczas wypadków samochodowych oraz wypadków na wodzie. Nasz gość pokazał mundury strażaka zawodowego i ochotniczego i wyjaśnił różnice między strażakiem zawodowym, a ochotniczym.
Największe zainteresowanie wzbudziło u dzieci wyposażenie oraz sprzęt jakiego strażacy używają podczas akcji ratunkowych. Chętni mogli przymierzyć hełm strażacki, mundur, a także potrzymać wąż gaśniczy, z którego tryskała woda.
Strażak zademonstrował również jak działa gaśnica. Pani dyrektor i grono pedagogiczne miało okazję sprawdzić w praktyce, jak w razie pożaru, używać gaśnicy.
Uczniowie klas VII- VIII podczas spotkania ze strażakiem dowiedzieli się jakie są wymogi, aby pracować w zawodzie strażaka. Ich spotkanie z naszym gościem odbyło się w ramach realizacji programu z doradztwa zawodowego.
A na koniec wizyty wszyscy zostaliśmy schłodzeni delikatną mgiełką wody podczas tego upalnego dnia przez Pana strażaka
Dzieci podziękowały strażakowi za wizytę i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.
Izabela Klein
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek”
- 9
Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią postanowili, że na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego chcieliby przygotować przedstawienie teatralne pt ,,Czerwony Kapturek”. Pierwszym krokiem do realizacji tego pomysłu było rozdzielenie ról poszczególnym uczniom i pamięciowe opanowanie tekstu.
O całym przedsięwzięciu zostali poinformowani Rodzice uczniów klasy III, którzy bardzo aktywnie włączyli się w pomoc w przygotowanie przedstawienia.
06.06.2019r. Rodzice uczestniczyli w zajęciach podczas których wykonali scenografię do inscenizacji”. Pomysły Rodziców, uczniów i wychowawcy były niesamowite i dzięki owocnej współpracy udało się stworzyć przepiękne kostiumy, rekwizyty i całą dekorację.
Na swój występ klasa III przygotowała specjalne zaproszenia. Uczniowie zaprosili p. dyrektor, rodziców, klasę I i II wraz z wychowawcami.
Premiera przedstawienia pt. ,,Czerwony Kapturek” odbyła się 13.06.2019 r. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, a także dzieci z przedszkola i oddziału zerowego. W tym wyjątkowym dniu, uczniowie klasy trzeciej czuli się bardzo ważni, bo to Oni byli aktorami dla zaproszonych widzów. Spektakl w wykonaniu trzecioklasistów podobał się zgromadzonej publiczności, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Po przedstawieniu goście udali się do klasy na słodki poczęstunek, przygotowany przez dzieci i wychowawcę. Ciasto i babeczki upieczone w przeddzień spotkania wszystkim bardzo smakowały. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, a uczniowie klasy trzeciej ze swojego wystąpienia.
Wychowawczyni klasy III – Grażyna Lange
UWAGA
XI PARAOLIMPIADA
DOBRZE, ŻE JESTEŚ, BO Z TOBĄ ŁATWIEJ!!!
13
BAL ÓSMOKLASISTÓW
- 11
6 czerwca odbył się bal wieńczący dziewięć lat nauki klasy ósmej szkole. Uroczystość przygotowali uczniowie najstarszej klasy wraz z wychowawcą i rodzicami. Bal rozpoczął się od uroczystego powitania przybyłych gości oraz podziękowań dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły. Goście zostali zaproszeni do obejrzenia krótkiej prezentacji opowiadającej historię naszego pobytu w tej szkole.
Prezentacji towarzyszyły salwy śmiechu, łzy wzruszenia i wiele skrajnych emocji. Potem wszyscy zasiedli do pięknie udekorowanych stołów i delektowali się przygotowanymi potrawami. Po poczęstunku uczniowie poprosili zaproszonych gości do wspólnej zabawy. W trakcie zabawy każdy mógł podziwiać przygotowaną przez ósmoklasistów zabawną fotoreminiscencję. Zabawa była przednia, a największym hitem wieczoru była ,,Belgijka” tańczona przez wszystkich uczestników zabawy. Bal zakończył się o godzinie 2300, a wszyscy goście balu, zadowoleni udali się do swoich domów.
Uczniowie kl. VIII
Wycieczka do zakładu stolarskiego „Wit-Drew”
„Wystrugałem już w życiu deseczek tysiące,
strugam jak deszcz pada i jak świeci słońce.
Codziennie sęki, słoje, drzazgi i trociny.
Żeby tak się poświęcać dla dobra rodziny!”
Poszukując przedstawicieli różnych zawodów, przedszkolaki odwiedziły zakład stolarski pana Witolda Laskowskiego „Wit-Drew”, który znajduje się na terenie naszej miejscowości. Grupa młodsza 4-5 latków była w stolarni 30 maja, a zerówka 7 czerwca. Prywatnie Pan Witold jest ojcem naszej koleżanki Martynki i to dzięki niej mogliśmy odwiedzić zakład jej taty. Większość dzieci kojarzyła stolarza z panem trzymającym w ręku ręczny strug. Jakież było nasze zaskoczenie gdy na miejscu zastaliśmy zakład wyposażony w nowoczesne maszyny i urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę. Pan Witold w ciekawy sposób zapoznał nas z kolejnymi etapami produkcji wyrobów z drewna. Surowe deski, przed obróbką muszą leżakować w suszarni, aby uzyskać odpowiedni stopień wilgotności. Następnie zostają one poddane obróbce: piła wytnie odpowiednie kształty, heblarka wyrówna, czyszczarka wygładzi, frezarka wytnie rowki i kanty, a wiertarka wywierci otwory. Stolarz wszystkie elementy posmaruje klejem, prasa odpowiednio je trzymając poskleja. W zakładzie są też wielkie „odkurzacze”, które dbają o to żeby się za bardzo nie kurzyło.
Największym zainteresowaniem cieszył się słodki poczęstunek dla dzieci, który przygotowała mama Martynki p. Bożena Laskowska oraz zabawy na świeżym powietrzu. Dziękujemy za miłą gościnę.Przedszkolaki z wychowawcami p. J. Czaja i I. Klein
„Szalone Fryzury”
7 czerwca 2019 r. odbył się w naszej szkole, ostatni w tym roku szkolnym „Szalony Piątek”. Tematem przewodnim były „Szalone Fryzury”. Uczniowie świetnie się przygotowali. Zabawne upięcia i kolory włosów poprawiły humor całej społeczności szkolnej. Podczas krótkiego apelu pani Grażyna Lange zaprezentowała sylwetki uzdolnionych, cenionych i znanych fryzjerów. Każda klasa wytypowała ucznia z najciekawszą i najbardziej pracochłonną fryzurą, który miał szansę zaprezentować się przed publicznością zgromadzoną na holu naszej szkoły. Wyróżnieni uczniowie szalonych fryzur otrzymali w nagrodę słodki upominek, a wszyscy, którzy włączyli się w dzisiejszą zabawę poczęstowali się cukierkami.
Z niecierpliwością będziemy czekali na kolejny rok szkolny i następne „Szalone Piątki”, które uatrakcyjniają życie szkoły.
Opiekunowie Samorządu Szkolnego
Podziękowanie
SZKOLNY KONKURSU PLASTYCZNY 2018/2019 „Projekt okładki do mojej ulubionej książki”
28. 05. 2019 odbył się, zorganizowany przez bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu, Szkolny Konkurs Plastyczny „Projekt okładki do mojej ulubionej książki ”. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych, czyli kategorii klas I-III i kategorii klas IV – VIII.
Komisji konkursowa w składzie: Edyta Zaborowska (przewodnicząca) oraz Karina Stefanowska, Justyna Czaja, przyznała nagrody. Do konkursu przystąpiło 22 uczniów. Wpłynęło 12 prac z kl. I –III i 8 prac z kl. IV – VIII. Zwycięzcami konkursu zostali:
-w kategorii klas I – III:
I miejsce - Karol Laskowski kl. I
II miejsce - Mateusz Wysocki kl. III
III miejsce - Zosia Laskowska kl. I
- w kategorii klas IV – VIII:
I miejsce – Emilia Groth kl. VII
II miejsce – Katarzyna Kożyczkowska
III miejsce Karolina Uzdrowska kl. VII
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane z funduszu Rady Rodziców.
BIBLIOTEKA SZKOLNA
Barbara Stanecka
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY 2018/2019 „Polecam Wam moją ulubioną książkę”
24. 05. 2019 w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy „Polecam Wam moją ulubioną książkę”. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: kategorii klas I-III i kategorii klas IV – VIII.
Konkurs składał się z dwóch etapów.
Etap pierwszy stanowiła prezentacja książki w formie wypowiedzi ustnej zawierającej podstawowe informacje o książce:
- tytuł, autor, bohaterowie
- krótkie omówienie treści
- uzasadnienie wyboru książki
Etap drugi polegał na przeczytaniu fragmentu książki.
Komisji konkursowa w składzie:
Przewodnicząca - Barbara Stanecka
członek - Izabela Klein
- Wioletta Labuda
- Teresa Ryngwelska –Krause
po zakończeniu konkursu, dokonała podsumowania wyników i podjęła decyzję o przyznaniu dyplomów i nagród. Jury wyłoniło jednego zwycięzcę w każdej kategorii wiekowej. Laureatem konkursu czytelniczego w kategorii klas I-III została Oliwia Stenka z kl. II. Drugie miejsce zajęła Karolina Derkowska z kl. III, a trzecie miejsce Klaudia Herold z kl. I. Natomiast w kategorii kl. IV-VIII konkurs wygrała Aleksandra Kotłowska z kl. VII. Drugie miejsce zajął Oliwier Derkowski z kl. IV, a trzecie miejsce Hanna Laskowska kl. V. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy gratulacyjne. Doceniając pracę i zaangażowanie wszystkich uczestników konkursu, komisja wręczył pozostałym uczniom dyplomy i nagrody pocieszenia.
BIBLIOTEKA SZKOLNA
Barbara Stanecka
Archiwum Aktualności