• Aktualności

            • Mikołajki

            • MIKOŁAJKI 

              Zgodnie z tradycją 6 grudnia uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole mikołajkowe święto. W  dniu mikołajek nasze przedszkolaki  zamieniły się w pomocników Mikołaja i przyszły do przedszkola w czerwonych strojach i czapeczkach. Już od rana zastanawiały się, czy Mikołaj odwiedzi  ich salę i czy przyniesie prezenty.  Po przyjściu Mikołaja dzieci przywitały się z niezwykłym gościem i zaprezentowały  piosenki przygotowane specjalnie dla Niego. Mikołaj był zachwycony i rozdał wszystkim dzieciom prezenty. 

              Dziękujemy kochany Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas! Dziękujemy  za wszystkie wspaniałości i wprowadzenie nas w czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia! 

              J. Cz.

            • Teatrzyk kamishibai dla Rodziców

            • 6 grudnia br. odbyło się w naszej szkole spotkanie dla Rodziców uczniów trzeciej klasy. Późnym popołudniem do szkoły tłumnie przybyli zaproszeni goście, aby obejrzeć spektakl przygotowany przez trzecioklasistów. Dzieci w formie teatrzyku kamishibai zaprezentowały legendę „O poznańskich koziołkach”. Do tego wydarzenia trzecioklasiści, pod kierunkiem swojej wychowawczyni, przygotowali się bardzo starannie. Uczniowie samodzielnie i niezwykle pomysłowo wykonali ilustracje i opracowali teksty. Widzom bardzo podobał się teatrzyk, mali artyści zebrali zasłużone pochwały i brawa. Po spektaklu dorośli zasiedli do wspólnego, odświętnego stołu i przy filiżance kawy mieli chwilę czasu na wspólne rozmowy i swoje wspomnienia z lat szkolnych. Słodki poczęstunek i soki otrzymali także mali artyści.

              Jako wychowawca klasy III bardzo dziękuję Rodzicom nie tylko za obecność, ale także za wszelką pomoc, wsparcie, a przede wszystkim za serdeczną i bardzo miłą atmosferę, którą Państwo stworzyliście.  

              Wychowawca kl. III

              T. R.- K.

            • Św. Mikołaj w “Klubie z Kulturą”

            • 06.12.2023 r. uczestnicy “Klubu z Kulturą” mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Nadchodzące święta każdy zapamięta” wykonaniu aktorów Teatru Maska z Krakowa. Główną bohaterką była mała Zosia, która postanowiła sprawdzić, czy św. Mikołaj naprawdę istnieje? Czy jeśli nie będzie grzeczna to zostawi jej prezent? Psociła cały czas i zachowywała się niewłaściwie wobec swoich rodziców i młodszego brata. Ostatecznie jednak udało się przekonać Zosię, że się myliła i dziewczynka napisała list z przeprosinami do Św. Mikołaja.  

               

              Po przedstawieniu każde dziecko miało chwilę na rozmowę z Mikołajem oraz otrzymało upominek. 

               

              Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Fajna Ferajna” – edycja I. 

               

              P.B 

            • Kolędowanie

            • Grupa kolędnicza Pastuszków z SP w Pobłociu rozpocznie starym polskim zwyczajem kolędowanie:

              11.12 (poniedziałek) od 14.30 w Lewinku

              12.12 (wtorek) od 16.00 w Pobłocie wieś

              13.12 (środa) od 15.00  w Pobłocie ul. Dąbrówka i okolice

              15.12 (piątek) od 14.30 w Lewinie.

              Grupa Gwiżdży odwiedzi mieszkańców Smażyna 31.12.2023r od godz. 16.00

            • Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole

            • Pierwszego grudnia 2023 r., z inicjatywy samorządu uczniowskiego, został zorganizowany w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Głównym celem tego niecodziennego świętowania, było przypomnienie bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Na szkolnym holu można było spotkać wiele znanych bajkowych postaci – królewny, księżniczki, Czarnego Kota i wiele, wiele innych. Aby spędzić ten dzień wyjątkowo, podczas przerw można było posłuchać muzyki bajkowej i wziąć udział w różnych zabawach, które przeprowadziła p. Izabela Klein (opiekun samorządu uczniowskiego). Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudził teleturniej ”Jaka to melodia”. Każdy podający poprawną odpowiedź zostawał nagrodzony. Nie zabrakło również seansu filmowego dla najmłodszych dzieci. Przedszkolaki, zerówka i klasy I – III obejrzały bajkę pt.: „Dobry dinozaur”.

              Spektakl filmowy dostarczył dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji.

              Dziękujemy nauczycielom i dzieciom za pomysłowe przebrania, dzięki którym nasza szkoła zmieniła się w bajkową krainę.

              Zorganizowany Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole, to także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. Wartościowe książki kształtują odpowiednie postawy moralne, rozwijają pamięć, dziecięcą fantazję, a także bogacą słownictwo i uczą ortografii.
              Zatem czytajmy małym dzieciom, a starszych zachęcajmy do samodzielnego czytania.

              G. L

               

               

            • “Kicia Kocia” w Klubie z Kulturą 

            • “Kicia Kocia” w Klubie z Kulturą 

              W środę 29.11. 2023 r. uczestnicy projektu mieli okazję się spotkać z ulubioną bohaterką książek dla dzieci Kicią Kocią. Przyjechała ze swoją opiekunką - Bajanką. Dzieci przeniosły się do krainy książek, poznały niektóre z przygód Kici Koci i jej przyjaciół. Podczas wizyty kotki i Bajanki dzieci wspólnie kolorowały zaczarowaną książkę, grały w zespole muzycznym, obserwowały magiczne eksperymenty i latały samolotem. Ważnym przesłaniem poruszonym na spotkaniu było uzmysłowienie uczestnikom, że dobro zawsze do nas wróci. Dzieci otrzymały dyplomy przyjaciół Kici Koci i drobne upominki.  

              Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Fajna Ferajna” – edycja I. 

              P.B. 

            • Zabawa andrzejkowa 

            • „Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

              22 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowaliśmy andrzejki. W zabawie tanecznej uczestniczyły dzieci z przedszkola, zerówki i klas I- III. Nad oprawą muzyczną czuwał p. Łukasz, nauczyciel muzyki w naszej szkole. Wspólne pląsy, tańce i zabawy wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Były też wróżby, quizy i słodki poczęstunek.

              Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to tylko zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że wróżby mogą się spełnić.  

              S.P. 

            • Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego w zerówce

            • We współczesnym świecie naturalna potrzeba ruchu dziecka jest ograniczana przez otoczenie już od okresu wczesnoszkolnego, gdy dzieci uczą się siedząc w ławkach.  Dlatego 28 listopada w zerówce zostały przeprowadzone zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego z wykorzystaniem elementów metody W. Sherborne. Metoda ta opiera się na ruchu i relacji. Relacja jest tu rozumiana jako zabawa relacyjna, służąca do nawiązywania kontaktu z swoim partnerem. Zajęcia okazały się strzałem w przysłowiowa dziesiątkę. Dzieciom bardzo podobała się tego rodzaju aktywność, która była nie tylko ciekawa i wesoła, ale też inna niż zwykle. Podczas ćwiczeń dzieci rozwijały szereg umiejętności: płynność ruchów, orientację w przestrzeni, nawiązywanie kontaktu wzrokowego, zaufanie do grupy, świadomość własnego ciała. Dzieci z radością ćwiczyły i wykonywały wszystkie polecenia nauczyciela. Wiele czasu poświęciliśmy ćwiczeniom relaksacyjnym, które polegały na wzajemnym wykonywaniu ,,masażyków” na plecach. Wywołało to wielką radość na twarzach dzieci. Na zakończenie zajęć doszliśmy do wniosku, że wszelkie rodzaje ruchu są wesołe, przyjemne i warto je wprowadzić we własnych domach.

              ,,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

               Janusz Korczak

                                                                                                                                                          

              Ż. L.

               

               

               

            • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            •  

                          Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym roku po raz pierwszy przesunięto termin na 17 listopada.

                          Uczniowie zawsze chętnie włączają się w organizację akcji. Młodzież z klasy VII wycięła odznaki i legitymacje Experta Tabliczki Mnożenia oraz wykonała gazetkę w sali matematycznej, a także przystroiła hol plakatami.

                          Dzień Tabliczki Mnożenia rozpoczął się apelem, na którym uczniowie zostali poinformowani o przebiegu akcji oraz zachęceni do wspólnej zabawy. W klasach IV – VIII uczniowie na lekcjach matematyki rozwiązywali konkursy i rebusy, w sposób zabawowy utrwalali tabliczkę mnożenia. W każdej klasie odbył się konkurs o tytuł Experta Tabliczki Mnożenia. Gratulujemy wszystkim, którzy zdobyli odznakę. Tym, którym się nie udało zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

                          Uczniowie klasy V zorganizowali egzaminy w klasie III. Zachęcali też uczniów do systematycznego utrwalania tabliczki mnożenia oraz przekonywali młodszych kolegów o jej znaczeniu w nauce matematyki na dalszych etapach edukacji.

                          Uczniowie klas V i VI utworzyli kilka Patroli Egzaminacyjnych, które podczas przerw egzaminowały dorosłych: nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.

                          Dziękuję Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznej akcji oraz gratuluję tym, którzy pomyślnie zdali egzamin. Zapraszam do zabawy w przyszłym roku.

              Koordynator ŚDTM w SP Pobłocie:

              Dorota Okroj

               

            • Wspólne przedsięwzięcie Rady Rodziców i Szkolnego Koła Wolontariatu

            •  

              W środę 15.11.2023r. Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Radą Rodziców zorganizowało ,,szkolną kawiarenkę” dla Rodziców. Akcja miała miejsce w związku z odbywającym się w naszej szkole zebraniem dla rodziców. Spotkania z wychowawcami poprzedziła prelekcja doktora  Macieja Dębskiego nt. ,,Profilaktyki uzależnień cyfrowych i fonoholizmu”. Szkolenie dla rodziców zostało sfinansowane przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lini. Po ciekawym wykładzie i przekazaniu przez p. dyrektor Marzenę Majcher informacji, rodzice udali się na spotkania z wychowawcami. W międzyczasie rodzice mogli skosztować pysznych ciast i napić się kawy lub herbaty, łącząc „przyjemne z pożytecznym”, gdyż pozyskane fundusze zasiliły konto Rady Rodziców.

              J.B.

            • „Mała książka-wielki człowiek” 

            • „Mała książka-wielki człowiek” 

              Instytut książki rozpoczyna kolejną edycję kampanii „Mała książka-wielki człowiek”, która została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i zachęcenie ich do częstego sięgania po książki i regularnego czytania. W ramach projektu nasza szkoła otrzymała specjalne wyprawki czytelnicze dla klasy pierwszej. #MKiDN

              S.P. 

            • Obchody Święta Niepodległości

            •  

              Tegoroczne obchody 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę miały w naszej szkole wyjątkowy charakter.

              10 listopada br. (w piątek) o 830 odbył się apel, w którym uczestniczyły wszystkie klasy oraz dzieci z przedszkola i oddziału zerowego. Uczniowie przybyli na tę uroczystość w odświętnych, galowych strojach, z przypiętymi kotylionami, przygotowanymi pod kierunkiem p. Doroty Okroj przez klasę VII.

              Podczas apelu uczniowie z klas VI- VIII przypomnieli kluczowe fakty związane z walką o niepodległość. Program artystyczny nie tylko przybliżył ważne wydarzenia z przeszłości Polski, ale posiadał także wyraźny rys regionalny, dotyczący naszej „Małej Ojczyzny”. Przedstawiał sylwetki osób, które miały wpływ na losy Polski i kształt granic II Rzeczypospolitej. Najważniejszą, przywołaną podczas uroczystości postacią był wywodzący się z naszych terenów i spokrewniony z częścią uczniów naszej szkoły, p. Antoni Miotk -przedstawiciel najbardziej poszkodowanej rodziny w wydarzeniach z 1944 r., które miały miejsce na Różnym Dębie- przysiółku Będargowa.

              Podczas apelu informacje historyczne przeplatały się z pieśniami patriotycznymi, wspólnie śpiewanymi przez wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Montaż słowno- muzyczny poruszył serca całej społeczności szkolnej.

              Po apelu uczniowie klas V- VIII wraz z nauczycielami udali się szkolnym autobusem na miejsce tragedii z 20 czerwca 1944r. do Różnego Dębu, do Będargowa. Tam uczestnicy zmówili modlitwę i zapalili znicze w intencji pomordowanych oraz spotkali się z panią Miotk (żoną wnuka Ignacego Miotk jednego z zamordowanych), która przedstawiła zebranym przebieg zdarzeń niemieckiej akcji z 1944r. Pokazała plac, na którym kiedyś były ustawione zabudowania, które na rozkaz Niemieckiego Gestapo zostały spalone i zrównane z ziemią. Wskazała także usytuowanie bunkra, w którym ukrywali się partyzanci oraz miejsce egzekucji 10 zakładników.

              W międzyczasie do Łebna, wraz z opiekunami przyjechali uczniowie klas I- IV, którzy udali się na miejscowy cmentarz. Tam oddali hołd pomordowanym ofiarom z Różnego Dębu i „Marszu śmierci”.

              O godzinie 11 wszyscy uczestnicy wyjazdu zgromadzili się w kościele parafialnym w Łebnie, aby wziąć udział we mszy świętej. Mszę świętą w w intencji pomordowanych na Różnym Dębie i poległych w walce o wolną Polskę odprawił ks. proboszcz parafii Łebno-Mieczysław Guzmann.

              Po mszy św. nastąpił powrót do szkoły. O godzinie 1300 uczniowie kl. VI-VIII udali się do lasu w Zęblewie na miejsce czasowego pochówku ofiar zbrodni na Różnym Dębie w latach 1944-4, gdzie zapalono znicze.

              Młodzież uczestnicząc w Obchodach Święta Niepodległości miała okazję uczcić pamięć  bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, a także poznać tajemnice historii lokalnej społeczności, odkrywając w ten sposób bogactwo dziedzictwa narodowego i wkład swoich przodków w odzyskanie niepodległości. Historia, patriotyzm i edukacja połączyły się, tworząc inspirujący obraz ”Małej Ojczyzny”.

              Dziękujemy firmie przewozowej PKS Gdynia, która dowoziła nas do miejsc pamięci.

            • „Klub z kulturą” - warsztaty plastyczne 

            • 23 listopada odbyły się kolejne warsztaty plastyczne z panią Dorotą z Happy Hand. Dzieci miały okazję pracować z gliną samoutwardzalną. Tego rodzaju zajęcia to świetna forma ćwiczenia motoryki małej. Wszyscy uczestnicy stworzyli piękne aniołki. Rzeźby musimy zostawić do wyschnięcia, wtedy stają się twarde i można im nadać koloru, malując je farbami.  

              Po części plastycznej pani bibliotekarka zaprosiła nas do biblioteki w Lini na zajęcia integracyjne. W czasie spotkania nawiązała do dnia Życzliwości i przeczytała książkę, której treść bardzo zainteresowała małych słuchaczy. Następnie nadszedł czas na rozmowę, podczas której dzieci wypowiadały się jak rozumieją znaczenie słowa życzliwość. Na zakończenie nie zabrakło czasu na zabawę. :)  

               

              Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Fajna Ferajna” – edycja I.  

              P.B 

            • Lekcja o tolerancji

            •  

                  Jeśli jeszcze nie wiesz, co to TOLERANCJA

                  odpowiem Ci krótko- to AKCEPTACJA.

                  To szacunek, do wszystkich ludzi

                   których inność, naszą wyrozumiałość budzi.

               

              17 listopada w klasie I i II została przeprowadzona lekcja o tolerancji. Uczniowie w swobodnej rozmowie wypowiadali się, jak rozumieją znaczenie tego słowa. Następnie obejrzeliśmy filmik o ludziach niepełnosprawnych, którzy ciągle stanowią ,,inność” w społeczeństwie. Potem nadszedł czas na wspólne zabawy w okręgu, na dywanie, gdzie dzieci szukały między sobą podobieństw dotyczących wyglądu i cech charakteru. Następnie podając sobie piłkę mówiły czym się od siebie różnią. Na koniec naszego spotkania, dzięki zabawie w kolorowe rurki i wstążki doszliśmy do wspólnego wniosku: ,,każdy z nas jest inny, ale wszyscy potrzebujemy przyjaciół"

              Ż.L.

            • „Dzień Dyni” w naszej szkole

            • Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
              W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce?
              - DYNIA

              Święto Dyni to coraz popularniejsze święto w wielu krajach na całym świecie. Zwykle obchodzimy je pod koniec października, co związane jest ze zbiorami tego warzywa.

              31 października w naszej szkole od rana było bardzo wesoło i pomarańczowo. A to dlatego, że samorząd uczniowski wraz z opiekunami zorganizował po raz pierwszy „Dzień Dyni” w naszej szkole.

              Jednym z najważniejszych składników, który nadaje dyni charakterystyczny, pomarańczowy kolor jest beta-karoten. Kolor ten był dominujący w strojach naszej społeczności szkolnej, a niektórzy nawet w tym dniu przebrali się za dynię. Pani Izabela Klein (opiekun samorządu uczniowskiego) zorganizowała konkurs: na największą i na najciekawszą dynię.

              Zwycięzcami, którzy przynieśli do szkoły największe dynie zostali:

              1. Alan Klinkosz kl. I

              2. Anastazja Klawikowska kl. VI

              3. Kinga Laskowska- przedszkole

              Wśród uczniów, którzy przynieśli do szkoły najciekawsze dynie również wyłoniono zwycięzców:

              1. Oliwia Głodowska kl. II

              2. Amelia Koss kl. IV

              3. Lena Markiewicz kl. I

              Wyróżnienia otrzymali:

              - Wiktor Grzenkowicz - zerówka

              - Helena Błaszkowska kl. VI

              - Wioleta Grzenkowicz- przedszkole

              Samorząd uczniowski i opiekunowie bardzo dziękują wszystkim za włączenie się we wspólną zabawę i zaangażowanie. Przyniesione przez uczniów dynie pięknie udekorowały parapety na naszym szkolnym holu.

              G. L.

            • Rajd Ognia 2023

            • W dniach 3-6 października młodzież z klasy 8 i 7 naszej szkoły oraz absolwenci  uczestniczyli w XVIII ogólnopolskim rajdzie szlakami Żołnierzy Wyklętych im. mjr Józefa Kurasia "Ognia", w którym zajęli VI miejsce! W pierwszym dniu rajdu młodzież miała do pokonania trasę, która wiodła z Nowego Targu na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz.  Na tym etapie uczestnicy rajdu poznawali historię II Kompani Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” .

               Pierwszego dnia trasa wiodła zielonym szlakiem z Nowego Targu na Turbacz przez Przełęcz Borek i Bukowinę Waksmundzką. W drugim dniu zmagań młodzież maszerowała czerwonym szlakiem przez Obidowiec i Stare Wierchy, by skręcić na zielony szlak w kierunku na Bukowinę Obidowską. Po dotarciu do Bukowiny uczestnicy rajdu poszli czarnym szlakiem na Bukowinę Miejską, skąd trasa biegła żółtym szlakiem poprzez Kaplicę Papieską na Rusnakowej Polanie, w kierunku Turbacza.

               Łącznie uczestnicy rajdu przeszli około 50 km pięknymi gorczańskimi szlakami. Na trasie rajdu, w 12 punktach przygotowanych przez rekonstruktorów i edukatorów z IPN, młodzież musiała się wykazać wiedzą historyczną i geograficzną, umiejętnościami partyzanckimi, strzeleckimi i konspiracyjnymi. W czwartek wieczorem uczestnicy rajdu wzięli udział w polowej mszy świętej w schronisku PTTK na Turbaczu, którą odprawił ks. Kazimierz Dadej, sercanin, opiekun kaplicy papieskiej na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem. Przed nabożeństwem uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe koszulki, które zostały ufundowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Podsumowanie rajdu nastąpiło w piątek rano. Po krótkim wystąpieniu współorganizatora rajdu Jana Dudora z PGRH „Błyskawica”, który podziękował uczestnikom i rekonstruktorom naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski wręczył nagrody zwycięzcom rywalizacji. Baza Rajdu znajdowała się w Przepięknie położonym schronisku pod Turbaczem. Wieczór pierwszego dnia rajdu był pełen gier, integracji i regeneracji po trudach pierwszego dnia, w którym trasa wynosiła aż 23 km po górach.  Rajd Ognia to wyjątkowo wymagająca pod względem kondycyjnym impreza, która dodatkowo wymaga od uczestników współpracy, samoorganizacji, działania w sytuacjach stresowych oraz sporej wiedzy historycznej. Organizatorami od lat są Instytut Pamięci Narodowej o. Kraków  oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”. Pani Andżelice Szulc i panu Tadeuszowi Lech dziękujemy za pełnienie odpowiedzialnej roli opiekunów podczas 4 dniowego pieszego rajdu.

              T. L.

            • Rozstrzygnięcie konkursu „Zawody przyszłości”.

            • W ramach tegorocznych obchodów Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości Urząd Pracy w Wejherowie zorganizował konkurs plastyczny dla szkół podstawowych. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu pracy na temat: „Zawody w przyszłości”. Celem przedsięwzięcia było poznanie wyobrażenia uczniów odnośnie stanowisk pracy, które będą popularne za kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Być może zawody istniejące obecnie zostaną zmodyfikowane tak, aby dopasować się do zmieniającego się świata i rozwoju technologii, a może powstaną zupełnie nowe profesje? Do w/w wymienionego konkursu z naszej szkoły przystąpiło kilkoro uczniów z klas młodszych.

              15.11.2023 r. w auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie odbyło się ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród konkursowych. Bardzo cieszymy się, że w gronie laureatów znalazła się uczennica z naszej szkoły, Martyna Laskowska z kl. III, która zajęła II miejsce i otrzymała wspaniałe nagrody. Gratulujemy! Mamy nadzieję, że sukces Martyny zachęci innych uczniów z naszej szkoły do udziału w przyszłych edycjach konkursu.

              J. M.- J., T. R.- K.