• Aktualności

            • Dzień Państw Niemieckojęzycznych

            •  

                   10 października, w ramach obchodów Dni Języków Obcych, odbył się Dzień Państw Niemieckojęzycznych. Belgia, Niemcy, Austria i Szwajcaria gościły w tym dniu w naszej szkole i były w centrum uwagi. Uczniowie klas I - VIII , po solidnych przygotowaniach z wychowawcami, z wielkim zapałem przedstawiali kulturę oraz ciekawostki dotyczące wylosowanych krajów. Dzieci z przedszkola oraz klasy „0” wykonały przepiękne flagi państw niemieckojęzycznych, które zdobiły korytarze naszej szkoły. Mieliśmy okazję skosztować belgijską czekoladę oraz przepyszne niemieckie torciki - pischingery, posłuchać muzyki klasyków wiedeńskich, podziwiać układ taneczny do walca J. Straussa oraz oklaskiwać jodłowanie ucznia klasy VI. Po ciekawych prezentacjach dzieci degustowały sałatki ziemniaczane w różnych odsłonach oraz poznały smaki szwajcarskich serów. Na chętnych czekała foto budka z atrakcyjnymi rekwizytami. Uczniowie klas I-VI, w ramach konkursu, wykonali przepiękne, obrazkowe słowniczki niemiecko – polskie, a młodzież z klas VII - VIII mogła wziąć udział w konkursie wiedzy o Niemczech.

                    Mam nadzieję, że wszystko, co wydarzyło się w tym dniu, było dla naszych uczniów ciekawą formą poznania kultury krajów niemieckojęzycznych.

               

              M.F.

            • Udział w uroczystym otwarciu rozbudowanej części Szkoły Podstawowej w Niepoczołowicach

            •  

              13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej pani dyrektor Marzena Majcher i poczet sztandarowy z naszej szkoły wraz z opiekunem, uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej części Szkoły Podstawowej im. ks. kan. Bazylego Olęckiego w Niepoczołowicach. Ceremonia rozpoczęła się Mszą Świętą w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Niepoczołowicach, odprawionej przez ks. proboszcza Wojciecha Sengera. Punktem kulminacyjnym uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi w dobudowanym skrzydle budynku, które otworzyło nowy rozdział w życiu szkoły w Niepoczołowicach.

              Szkołę Podstawową im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu reprezentowali uczniowie: Marta Leyk, Zofia Laskowska i Jakub Gojtowski.

              G. L

            • Dzień Edukacji Narodowej 

            • ,,OSOBOWOŚĆ NAUCZYCIELA

              JEST WAŻNIEJSZA

              OD POSIADANEJ

              PRZEZ NIEGO WIEDZY”

               Soren Kierkegaard

               


               13 października bieżącego roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którym zgromadziła się cała społeczność naszej szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców. 

               Akademię prowadziła uczennica klasy siódmej Karolina Derkowska. Część artystyczną, pod kierunkiem swoich nauczycieli: p. Justyny Czaja, p. Barbary Keller, p. Sylwii Pranczke i p. Żanety Lange, przygotowali najmłodsi uczniowie: dzieci z przedszkola, zerówki i klasy pierwszej. W wykonaniu przedszkolaków usłyszeliśmy piosenkę pt. ,,Nauczyciel – mądra głowa!” oraz okazjonalne wierszyki, zaś klasa I zaprezentowała piękny układ taneczny pt. ,,Alleluja”. Na zakończenie uroczystości nauczyciele oraz pracownicy obsługi otrzymali wykonane przez uczniów kwiatki, które wręczyli członkowie samorządu szkolnego. Pani  dyrektor Marzena Majcher złożyła wszystkim życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i pogratulowała najmłodszym uczniom pięknego występu. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej gronu pedagogicznemu i wszystkim pracownikom naszej szkoły złożyli także Rodzice. Rada Rodziców przekazała na ręce pani dyrektor wspaniały tort. Serdecznie dziękujemy Rodzicom oraz wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był uroczysty, wyjątkowy i radosny.

              Ż.L.

            • ,,Pola Nadziei”

            • W czwartek 12.10.2023r. przedstawicielka wolontariuszy naszej szkoły brała udział w inauguracji ,, Pól Nadziei” w Pucku. Wspólnie z uczniami sąsiednich szkół udaliśmy się do hospicjum w Pucku, aby symbolicznie posadzić żonkile, które oznaczają triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Wolontariusze uczestniczący w spotkaniu integracyjnym, mieli również okazję odwiedzić hospicjum. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy żonkile, które zostaną posadzone przy naszej szkole, aby na wiosnę wesprzeć akcję zbiórki na rzecz podopiecznych hospicjum.

              J.B.

            • Łącza nas drzewa

            • "ŁĄCZĄ NAS DRZEWA”  

               

              W piątek 06.10 uczniowie klasy VI i VII wraz z opiekunami wzięli udział w akcji sadzenia lasu w Nadleśnictwie Cewice, pod hasłem „Łączą nas drzewa”. Po udzieleniu instrukcji przez leśniczego p. Adama Dominieckiego, w jaki sposób sadzić sadzonki, usłyszeliśmy sygnał z rogu myśliwskiego wydany przez zastępcę nadleśniczego p. Wiesława Keller, który oznaczał, że czas przystąpić do pracy.

              Uczniowie z dużym zapałem i entuzjazmem przystąpili do sadzenia drzew. Na specjalnie przygotowanej powierzchni sadzili małe sadzonki sosny. Po zakończonej pracy czekał na wszystkich ciepły poczęstunek przygotowany przez Nadleśnictwo Cewice.  

              W akcji wzięło udział ponad 500 osób! Posadzono razem 5000 drzew - sosny, dębu, lipy, klonu i grabu.  

              Serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w akcji Nadleśnictwu Cewice.  

              #łącząnasdrzewa  

               

              I.K.  

               

               

               

            • Spotkanie z Panem Poetą

            • Spotkanie z Panem Poetą

              W środę 11.10.2023 r. uczestnicy Klubu z Kulturą mieli okazję do spotkania z Panem Poetą. Na początku poznaliśmy bohaterów książek Pana Poety. Dużo śmiechu wywołała historia Kury, która tyła na diecie, kolejną bohaterką była Kaczka, co przebrała miarkę. Pan Poetą przywiózł ze sobą walizkę pełną rzeczy, aby dzieci mogły wcielić się w różne role Na koniec wszyscy uczestnicy wykonali przepiękne prace. Spotkanie przebiegło w przemiłej atmosferze z ogromną dawką śmiechu.

              P.B.

            • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej „Chëcz” w Dolinie Jadwigi

            • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej „Chëcz” w Dolinie Jadwigi.

               

              11 października uczniowie klas I - III uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w regionalnej wycieczce do Zagrody Edukacyjnej „Chëcz” w Dolinie Jadwigi, położonej niedaleko Gowidlina.

              Po przybyciu na miejsce zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez panią Gabrielę Tesmer słowami: „Pozdrowieniem Szczęść Boże gości witamy i do wypoczynku w naszym gospodarstwie zapraszamy”. Na wstępie prowadząca opowiedziała dzieciom legendę o królowej Jadwidze, związaną z miejscem, do którego przybyliśmy. Gospodyni zaprosiła nas do udziału w zajęciach edukacyjnych, prowadzonych w formie różnych warsztatów. Program był bardzo ciekawy i urozmaicony. Uczniowie wysłuchali informacji o pracy rolnika i uprawie zbóż. Następnie zostaliśmy zaproszeni do stolików, na których czekało ciasto do wyrobienia bułeczek. Dzieci miały możliwość wykazania się wyobraźnią i kreatywnością (wspaniałe, pachnące wypieki dzieci zabrały do swoich domów).

              Był też czas na zabawę na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli do dyspozycji plac zabaw, boisko do mini golfa, piłki, przejażdżki małymi traktorami i koparkami, chętni mogli też nakarmić króliki. Interesujące okazały się warsztaty z kaszubszczyzny prowadzone przez kapelę „Bas” z Sierakowic. Państwo Teresa i Klemens Klas opowiadali dzieciom o historii Kaszub, zwyczajach, naszym języku, pieśniach i tańcach. Dzieci z kapelą śpiewały i słuchały różnych piosenek w języku kaszubskim, grały na diabelskich skrzypcach, tańczyły „Kowala”, układały puzzle ze wzorami kaszubskimi, a także uczestniczyły w zaproponowanych zabawach (m.in. przebieranie „bulew” i skakanie w workach).

              Gospodyni ugościła nas także pysznymi plackami ziemniaczanymi (prosto z patelni) oraz miętową herbatką. Największą niespodzianka, a zarazem atrakcją był przejazd agrobusem do pobliskiego lasu. W czasie przejażdżki polami i lasami dzieci mogły podziwiały krajobraz kaszubski, wysłuchały także legendy o Stolemach. Na zakończenie wspaniałego pobytu w gospodarstwie, dzieci zostały zaproszone do zagrody, gdzie szukały ukrytych w trawie jajeczek.

              Pobyt u przesympatycznej pani Gabrieli dostarczył wszystkim moc atrakcji i wrażeń, którymi uczestnicy wycieczki dzielili się podczas drogi powrotnej do szkoły.  

              Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Izabela Klein, pan Marcin Pranga i pani Grażyna Lange.

               

              G. L.

            • Konkurs biblioteczny

            • PAŹDZIERNIK - MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

              Biblioteka ogłasza konkursy:

               

              Dla grupy 4-5 latków oraz grupy „0” na zakładkę do książki.  

              Warunki uczestnictwa:  

              Ø samodzielne wykonanie pracy plastycznej,

              Ø praca powinna być płaska wykonana techniką dowolną (np. ołówek, kredka pastele, farby, wyklejanki, wydzieranki itp.),

              Ø pracę na odwrocie należy podpisać: imię, nazwisko i klasa

              Kryteria oceniania:

              Ø twórcza pomysłowość i wyobraźnia,    

              Ø zgodność pracy z tematem,

              Ø samodzielność estetyka i oryginalność pracy.

              Termin i miejsce oddania prac:  

              Ø prace należy dostarczyć wychowawcy do dnia 31.10.2023 r.

               

              Ilustracja do ulubionej książki klasy I-III

              Warunki uczestnictwa:  

              Ø samodzielne wykonanie pracy plastycznej do dowolnej ulubionej baśni,

              Ø praca powinna być płaska wykonana techniką dowolną (np. ołówek, kredka pastele, farby, wyklejanki, wydzieranki itp.),

              Ø format prac – A4,

              Ø prace muszą być zaopatrzone w czytelną metryczkę, zawierającą informacje: imię i nazwisko, klasa oraz tytuł książki do której została wykonana praca.

              Kryteria oceniania:

              Ø twórcza pomysłowość i wyobraźnia w zakresie przedstawienia tematu,

              Ø zgodność pracy z tematem,

              Ø samodzielność estetyka i oryginalność pracy.

              Termin i miejsce oddania prac:  

              Ø prace należy dostarczyć wychowawcy do dnia 31.10.2023 r.

               

              Plakat oraz hasło zachęcające do czytania lub reklamującą bibliotekę szkolną klasy IV-VIII

               

              Warunki uczestnictwa:

              Ø Plakat powinien składać się ze zdjęć/obrazków i korespondującego z nim komentarza tekstowego

              Ø Tekst powinien w sposób krótki, najlepiej humorystyczny przekazywać przesłanie konkursu,

              Ø Nie może naruszać wartości etycznych i praw osób trzecich, ani zawierać treści obraźliwych,

              Ø Praca musi być zaopatrzona w czytelną metryczkę, zawierającą informacje: imię i nazwisko oraz klasa.

              Ø format prac – A3,

              Kryteria oceniania:

              Ø zgodność z tematyką  

              Ø twórcza pomysłowość i wyobraźnia w zakresie przedstawienia tematu,

              Ø poczucie humoru i trafność skojarzeń,

              Ø samodzielność i oryginalność pracy

              Termin i miejsce oddania prac:  

              Ø prace należy dostarczyć wychowawcy do dnia 31.1

              0.2023 r.

               

              P.B

               

               

            • Wycieczka do Stryszej Budy

            • Wycieczka do Stryszej Budy 

              09.10 w poniedziałek odbyła się wycieczka pierwszoklasistów oraz przedszkolaków do Parku Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie. Po przyjeździe na miejsce, dzieci rozpoczęły wycieczkę od zwiedzenia Parku Miniatur, gdzie miały okazję zobaczyć budowle i zabytki z architektury Polski i ze świata. W tej samej części spotkaliśmy także postacie z bajek oraz odwiedziliśmy Mini zoo. Następnie, “Ciuchcią” udaliśmy się do kolejnego parku -tam podziwialiśmy gigantyczne owady i ptaki oraz takie atrakcje jak: samolot, ogromny stół z krzesłem, minionki i wiele innych. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Kaszubskiego Gracika, w którym odkryliśmy przeróżne pojazdy ze świata bajek i nie tylko. Na zakończenie był czas na swobodne i radosne zabawy na placu zabaw. 

              S.P. 

            • Akcja "Dwa Światy"

            • Akcja ,, DWA ŚWIATY”

              W niedzielę 08.10.2023 r. przed kościołem parafialnym w Strzepczu, wolontariusze naszej szkoły brali udział w kweście na rzecz hospicjum w Kartuzach. Uczniowie mimo przenikliwego, zimnego wiatru z uśmiechem na twarzy zbierali datki dla podopiecznych hospicjum, wiedząc jak bardzo uzyskane fundusze wspomogą działania placówki. Z serca dziękuję za zaangażowanie się naszych wolontariuszy wiem, że na NICH zawsze można liczyć!

               ,, Kimkolwiek jesteś, bądź dobry”

                Abraham Lincoln

                J.B.

            • Pasowanie na ucznia

            • PASOWANIE NA UCZNIA

               

              Jak co roku Pierwszoklasiści mieli swój wielki dzień - uroczystość Ślubowania i przyjęcia do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu. Gośćmi tego ważnego wydarzenia byli: p. wójt Bogusława Engelbrecht, zastępca wójta p. Astrida Kaczyńska, pani dyrektor Marzena Majcher, rodzice oraz społeczność naszej szkoły.

              Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy pierwszej. Dzieci zaprezentowały program artystyczny: wierszyki, piosenki oraz taniec, który bardzo się wszystkim podobał i wywołał wzruszenie wśród publiczności. Po występie Pierwszoklasistów uroczystego Pasowania dokonała Pani Dyrektor - przykładając symboliczny ołówek do ramienia każdego ucznia. Następnie dzieci zostały obdarowane prezentami od Organu Prowadzącego, które wręczyła Wójt Gminy Linia p. Bogusława Engelbrecht. Prezenty przekazała uczniom także wychowawczyni kl. I oraz koledzy z młodszych i starszych klas. Na koniec dzieci świętowały ten ważny dzień w gronie najbliższych oraz zaproszonych gości.

              Składamy im najlepsze życzenia oraz życzymy pomyślności w ich szkolnej wyprawie po wiedzę.

               

              S.P.

            • Spotkanie w klubie z kulturą

            •  

              4.10.2023 r. w Bibliotece Publicznej w Strzepczu odbyło się spotkanie dla uczestników projektu “Fajna Ferajna”. Tym razem w centrum uwagi znalazła się książka i teatr. Uczestnicy z pomocą książki - pacynki poznali historię pani Hipciowej. Następnie dzieci pracowały w grupach i miały za zadanie wymyślić i przedstawić historyjkę z udziałem maskotek i pacynek. Nie obyło się bez ogromnej dawki śmiechu i wspólnej świetnej zabawy.  

              P.B  

            • Spotkanie z dr Maciejem Dębskim

            • 27 września w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas V-VIII pt. “Fonoholizm i uzależnienie od telefonów komórkowych. Psychospołeczne skutki, praktyczne sposoby rozwiązań” prowadzone przez dr Macieja Dębskiego, prezesa fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lini. 

              Podczas warsztatów dla uczniów dr Dębski poruszył m.in. następujące zagadnienia związane z Fonoholizmem:

              • Jaki stosunek powinniśmy przyjąć wobec nowych technologii? - Czym są uzależnienia behawioralne i czym różnią się od uzależnień chemicznych? 
              • Fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego - najważniejsze symptomy. 
              • Jakie są negatywne konsekwencje nadużywania smartfonów? 
              •  W jaki sposób radzić sobie z problemem nadużywania telefonów komórkowych w szkole i w domu? 
              • Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste? 

              Warto podkreślić, że uczniowie aktywnie, z pełnym zaangażowaniem i przede wszystkim zaciekawieniem uczestniczyli w warsztatach.  

              Po zajęciach warsztatowych odbyło się również szkolenie dla Rady Pedagogicznej naszej szkoły oraz dla nauczycieli z pobliskich szkół gminy Linia. W szkoleniu wzięło udział ponad 40 nauczycieli. Tematyka poruszana podczas szkolenia dotyczyła również Fonoholizmu i uzależnienia od telefonów komórkowych. Psychospołeczne skutki, praktyczne sposoby rozwiązań.  

              I.K. 

               

            • Dzień Chłopaka w naszej szkole !!!

            • Dzień Chłopaka w naszej szkole !!!

               

              Życzenia, upominki, uśmiech na twarzy i mnóstwo wrażeń… Tak właśnie wyglądał Dzień Chłopaka w naszej szkole, który obchodziliśmy w piątek - 29 września.

              Pomysły dziewcząt z poszczególnych klas były zabawne, taktowne i zaskakujące. Od samego rana w budynku szkolnym roznosił się zapach pieczonych babeczek, w niektórych klasach na stołach zagościła pizza, zaś w innych było wspólne wyjście na ulubione przez dzieci lody.

              Oprócz klasowych obchodów został zorganizowany także uroczysty apel, przygotowany przez członkinie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Izabeli Klein i pani Grażyny Lange.

              Dziewczęta stanęły na wysokości zadania i sprawiły, że ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci ich kolegów, a także koleżanek. Kwintesencją apelu okazał się quiz pt.: ”Na chłopski rozum”. W turnieju wzięło udział pięciu chłopców wybranych przez rówieśników z klas IV – VIII. Zadanie polegało na udzieleniu w ciągu 5 sekund poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie. Pytania dotyczyły różnych dziedzin, a odpowiedzi rozweseliły całą społeczność szkolną. Jedno z nich brzmiało: Jakie domowe czynności sprawiają Ci największy problem? Uczestnik humorystycznie odpowiedział:

              - gotowanie obiadu

              - porządne posprzątanie pokoju

              Quiz bardzo podobał się widzom, a uczestnicy zostali nagrodzeni niespodziankami oraz brawami.

              Natomiast dla przedszkolaków, oddziału zerowego i klas I – III została przygotowana tzw. Fotobudka i każdy chłopiec został dzisiaj Supermanem.

              Nie zabrakło życzeń i słodkiego "co nieco" dla męskiej części naszej szkolnej społeczności.
              Wszystkim chłopcom raz jeszcze z okazji Ich święta składamy na łamach naszej strony najserdeczniejsze życzenia!

              G. L.

               

            • Wycieczka do ZOO-Egzotycznego w Tuchlinie.

            •  

              Pięknego, słonecznego dnia, w środę 27.09.2023 uczennice biorące udział w projekcie „Klub z kulturą” pojechały na wycieczkę do ZOO-Egzotycznego w Tuchlinie. Zwiedzaliśmy obiekt z panem przewodnikiem, który opowiedział nam wiele ciekawostek o wszystkich zwierzętach. Dzieci miały również okazję do pogłaskania zwierząt oraz wzięcia ich na ręce. Ważnym punktem wycieczki był udział w projekcji filmu w technologii 3D, który bardzo podobał się wszystkim uczestnikom. Na koniec było ognisko i kiełbaski. Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu.

              P.B

            • ​​​​​​​ DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W KLASACH I-III

            • 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju 20- letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży-Janina Porazińska. Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Nasza szkoła od kilku lat czynnie włącza się w obchody tego ze wszech miar pożytecznego święta i organizuje wiele przedsięwzięć, aby zachęcić dzieci do czytania i obcowania z książką. W piątek 29 września nie tylko świętowaliśmy w naszej szkole „Dzień Chłopaka”, ale również odbyło się spotkanie dla uczniów klas I- III, podczas którego dzieci słuchały książki czytanej przez nauczyciela. Tym razem wybór padł na książkę pt. „Gang Mocniaków”. Głównymi postaciami utworu są warzywa i owoce, co sprawia, że dzieci poznając przygody bohaterów, uczą się także, jak ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe.

              „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów cywilizacji” Maria Dąbrowska.

              T. R- K.

            • Biblioteka „WITA i ZAPRASZA”

            • W czwartek 28 września grupa 4-5 i 6 latków udała się do naszej szkolnej biblioteki na spotkanie pt.: „Moja pierwsza wizyta w bibliotece”. Spotkanie to, było wyjątkowe, pełne humoru i uśmiechu. Prowadziła je pani bibliotekarka - Patrycja Bladowska, która w piękny i ciekawy sposób opowiedziała, co to jest biblioteka, kto może z niej korzystać i jakich zasad należy przestrzegać w tym niezwykłym miejscu. Dzieci mają już swoje karty biblioteczne i wiedzą, jak wypożycza się książki. Na zakończenie pani Patrycja przeczytała opowiadanie o „Kici Koci”, którą dzieci uwielbiają. Dzieci w doskonałym humorze powróciły z książeczkami do przedszkola. Serdecznie dziękujemy Pani Patrycji za możliwość uczestniczenia w tym miłym spotkaniu.

              J. Cz.

            • Jesienne skarby w przedszkolu

            •       Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W salach maluszków i zerówki powstały kąciki jesienne, w których zgromadziliśmy dary jesieni przyniesione przez dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się, że dynia nie musi być okrągła i pomarańczowa, ale ma różne kolory i kształty. Porównywały także wygląd warzyw i owoców i poznawały je różnymi zmysłami.
              Nie zabrakło też prac plastycznych będących ulubioną formą aktywności dzieci przedszkolnych. Naszym jesiennym hitem są dynie i jeże z plasteliny, którymi pięknie przyozdobiliśmy sale. Powstały też jesienne drzewka i liście malowane farbami. Natomiast zebrane na spacerach liście, kasztany i żołędzie stanowią świetny materiał do zabaw i gier matematycznych. Przedszkolaki bardzo polubiły jesień i jej skarby, ale już z niecierpliwością czekają na kolejną porę roku.

              J. Cz.